Partnerzy portalu

Muzeum-Zamek w Łańcucie bardziej dostępny dla osób o szczególnych potrzebach

Pokój wyciszenia dla osób w każdym wieku, pętle indukcyjne eliminujące zbędne dźwięki i ułatwiające niedosłyszącym zwiedzanie ekspozycji - to tylko niektóre z udogodnień jakie zostały wprowadzone w Muzeum-Zamku w Łańcucie z myślą o zwiedzających o szczególnych potrzebach.
  • W Muzeum-Zamku w Łańcucie (MZŁ) zakończyła się realizacja projektu "Klucz-program dostępności Muzeum-Zamek w Łańcucie".
  • Dzięki grantowi w kwocie prawie 230 tys. zł udało się wprowadzić w placówce wiele rozwiązań - przez co zwiększyła się dostępność obiektów i oferty kulturalnej muzeum.
  • Celem grantu była organizacja wydarzeń kulturalnych w tym np. koncertów i warsztatów, doposażenie obiektów oraz podniesienie kompetencji kadr instytucji.

Zostały wprowadzone zmiany otwierające placówkę na nowe grupy odbiorców

W Muzeum-Zamku w Łańcucie (MZŁ) zakończyła się właśnie realizacja projektu "Klucz-program dostępności Muzeum-Zamek w Łańcucie", ukierunkowanego na osoby o szczególnych potrzebach, w tym na osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki grantowi w kwocie prawie 230 tys. zł, przyznanego w ramach projektu "Kultura bez barier", realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, udało się wprowadzić w placówce wiele rozwiązań - przez co zwiększyła się dostępność obiektów i oferty kulturalnej muzeum.

Jak poinformował p.o. dyrektora MZŁ Krzysztof Żaba, celem grantu była organizacja wydarzeń kulturalnych w tym np. koncertów i warsztatów, doposażenie obiektów oraz podniesienie kompetencji kadr instytucji. Żaba podkreślił, że w muzeum, dzięki realizacji projektu, zostały wprowadzone zmiany otwierające placówkę na różne, nierzadko nowe grupy odbiorców.

Zorganizowano m.in. cykl szkoleń i warsztatów dla pracowników muzeum, dzięki którym wzrosła jakość obsługi zwiedzających ze szczególnymi potrzebami. Zaś poprzez wprowadzenie rozwiązań technicznych, komunikacyjno-informacyjnych oraz cyfrowych zwiększył się poziom dostępności obiektów i ekspozycji muzealnych w łańcuckim zamku.

Powstał pokój do wyciszenia dla osób w każdym wieku

Kustosz MZŁ Edyta Kucaba-Łyszczek, pełnomocnik ds. dostępności oraz kierownik Działu Edukacji Muzealnej, zwróciła uwagę m.in. na powstały w ramach realizacji przedsięwzięcia pokój wyciszenia, znajdujący się w budynku dawnej Oranżerii, przeznaczony dla osób w każdym wieku.

"To miejsce, w którym turysta może przez chwilę odpocząć i wyciszyć się w trakcie zwiedzania, odreagować nadmiar bodźców. Wygodne fotele i pufy, tekstylia o różnych fakturach, a także zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie niepokoju i ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne" - wyjaśniła Kucaba-Łyszczek.

Dodała, że w pokoju tym matka, czy opiekun, może też nakarmić i przebrać, nie tylko mniejsze dziecko, ale także osobę dorosłą (ułatwi to odpowiednie umeblowanie).

Kolejnym udogodnieniem, jakie pojawiło się w MZŁ, są pętle indukcyjne, które ułatwiają osobom niedosłyszącym zwiedzanie ekspozycji. Pętle indukcyjne eliminują bowiem "ze słyszenia" zbędne dźwięki, jak np. skrzypienie podłogi, które osobom niedosłyszącym zakłócają słowa przewodnika i przeszkadzają w odbiorze ekspozycji.

Pętle zostały umieszczone w: zamkowej sieni, Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, dawnej Ujeżdżalni, a także w Storczykarni oraz w kasach biletowych w Maneżu.

W ramach grantu zostały także zakupione mobilne krzesełka, z przeznaczeniem na część wystaw, na których zwiedzający będą mogli usiąść na chwilę i odpocząć w trakcie zwiedzania.

Muzeum zorganizowało także szereg dostępnych i otwartych wydarzeń

Ponadto w ramach realizacji projektu muzeum zorganizowało także szereg dostępnych i otwartych wydarzeń, jak np. warsztaty taneczne, kulinarne, plastyczne i stolarskie, czy przedsięwzięcia kulturalne, w których łącznie wzięło udział 920 osób, m.in. z: Fundacji Szansa dla Niewidomych, rzeszowskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych, łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, duszpasterstwa dla Osób Niesłyszących w Łańcucie, Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych, a także odbiorcy indywidualni.

"Warsztaty umożliwiły uczestnikom odkrycie własnych zainteresowań, zwiększenie samodzielności. Zajęcia uczyły precyzji. Kluczem wszystkich wydarzeń było pokazanie, jak ciekawie i twórczo można spędzić czas w muzeum otwartym i dostępnym dla wszystkich odbiorców" - zwróciła uwagę pełnomocnik ds. dostępności.

Dodała, że z kolei repertuar wydarzeń kulturalnych, które odbyły się w zamkowej sali balowej, został tak dobrany, aby w wydarzeniu mogły wziąć udział rodziny osób ze szczególnymi potrzebami. Ponadto koncerty były tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).

Joanna Garbulińska-Charchut z MZŁ zauważyła, że choć podobne rozwiązania funkcjonują w części polskich muzeów, jednak na terenie Podkarpacia w ogromnej mierze są nowością.

"Mamy więc nadzieję, że Muzeum-Zamek w Łańcucie będzie placówką w istotny sposób podpowiadającą drogę, którą w standardzie będą mogły podążać inne muzea z naszego województwa" - wyraziła nadzieję Garbulińska-Charchut.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!