Partnerzy portalu

Na Mazowszu powstaje nowy zbiornik przeciwpowodziowy

  • PAP
  • 4 lipca 2014 - 14:55
Budowa zbiornika retencyjnego, który w przyszłości będzie też służył do celów rekreacyjnych, rozpoczęła się w gminie Przytyk k. Radomia (Mazowieckie). Dzięki nowemu akwenowi, który powstanie na rzece Wiązownica, poprawi się bezpieczeństwo powodziowe w okolicy.

Jak powiedział PAP dyrektor radomskiego oddziału Mazowieckiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Czesław Kwiecień, to największa w ostatnich latach inwestycja wodna w tym rejonie. Koszt jej realizacji wynosi ok. 17 mln zł.

Prace rozpoczęły się w pierwszych dniach lipca. Zbiornik ma być gotowy do kwietnia przyszłego roku.

Zalew powstanie na Wiązownicy, przy ujściu do rzeki Radomki, pomiędzy wsiami Jagodno i Słowiki na terenie gminy Przytyk. Ma służyć głównie do celów przeciwpowodziowych.

"Będzie chronił przed powodzią dolinę rzeki Radomki, położoną poniżej największego w tym rejonie zbiornika - w Domaniowie. Akwen będzie też służył do nawodnień okolicznych użytków rolnych" - wyjaśnił Kwiecień.

Według niego, w przyszłości zbiornik ten będzie też pełnił rolę rekreacyjną. "Tak jak największy tego rodzaju zbiornik w Domaniowie, ma szanse stać się popularnym miejscem weekendowego odpoczynku mieszkańców Radomia i okolic" - wskazał.

Zalew w Jagodnie ma mieć powierzchnię blisko 40 ha, a jego pojemność przy całkowitym wypełnieniu ma wynosić ok. 1 mln metrów sześc.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!