Partnerzy portalu

NFOŚiGW wyda ponad 5 mln zł na wykup prywatnych działek w Kampinosie

  • PAP/rs
  • 15 listopada 2021 - 12:39 | Aktualizacja: 15 listopada 2021 - 12:59
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył ponad 5 mln zł na wykup 32,5 ha prywatnych działek leżących w granicach Kampinoskiego Parku Narodowego - poinformował w poniedziałek Fundusz. Nabycie tych terenów ma pozwolić ma lepszą ochronę lokalnej flory i fauny.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnił, że środki zostały przeznaczone na pierwokup działek leżących w granicach KPN. Chodzi o grunty we wsiach Stara Dąbrowa (gm. Leoncin) oraz Brzozówka i Małocice (gm. Czosnów), które znajdują się w okolicy Warszawy. Łącznie to 32,5 ha.

"Sfinansowanie obu projektów Kampinoskiego Parku Narodowego ze środków krajowych jest kontynuacją wieloletniej aktywności NFOŚiGW. Tylko w 2021 r. dzięki pomocy finansowej NFOŚiGW zrealizowano 17 pierwokupów na kwotę blisko 10 mln zł. Parki Narodowe w Polsce wykupiły 126 ha gruntów, by móc w pełni prowadzić działania ochronne na wykupionych terenach" - podkreślono.

Narodowy Fundusz przekazał, że tereny we wsi Stara Dąbrowa (4 ha) są obszarem żerowania gniazdującej pary dudka, a także siedliskiem lęgowym pokląskwy, derkacza, kropiatki, kszyka oraz żurawia. Regularnie na tych terenach żerują też bociany, myszołowy, orliki krzykliwe.

Dodano, że z kolei we wsi Brzozówka i Małocice wykupiono ponad 28 hektarowy, gdzie znajduje się kompleks zmeliorowanych, wilgotnych i podmokłych łąk oraz zadrzewień. Podkreślono, że znajdują się tam cenne okazy flory, to też miejsce rozrodu płazów, w tym kumaka nizinnego.

Tereny, które wykupiono dzięki pomocy NFOŚiGW, są również miejscem schronienia i żerowania dla przebywających w tamtej okolicy i migrujących łosi, jeleni, saren, dzików, lisów, borsuków, a także wilków.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!