Wrocławscy radni przyjęli uchwałę o budowie pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Powstanie on w stolicy Dolnego Śląska na skwerze u zbiegu ulic Ślężnej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Wcześniej miał nosić nazwę pomnika "Żołnierzy Wyklętych".
Za przyjęciem uchwały głosowało 25 radnych, 9 było przeciwko, a 3 wstrzymało się od głosu. Przeciwko budowie pomnika opowiedzieli się m.in. radni związani z Lewicą.
Pierwszą uchwałę w sprawie zamiaru wzniesienia pomnika Żołnierzy Wyklętych podjęto już w 2016 roku. We wrześniu 2017 roku konkurs na pomnik został unieważniony, bo żadnej z prac nie zakwalifikowano do dalszego postępowania.
Ponownie, dwuetapowy konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych został ogłoszony przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w ubiegłym roku - w 80. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Do drugiego etapu konkursu przeszło pięć prac, a I miejsce w konkursie, rozstrzygniętym w czerwcu 2020 roku, zdobyła praca przygotowana przez Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza.
Czytaj też: Wrocław: Pięć prac w II etapie konkursu na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych
- Autorzy zwycięskiego projektu w przestrzeni placu umieszczają szklane bloki z zastygłymi, jakby zamrożonymi sylwetkami żołnierzy. To wyrazisty monument - jak ocenił sąd konkursowy - dzieło prowokuje do dialogu, skłania do głębokiej refleksji i poznawania historii. Wywołuje interakcję z widzami. Główną nagrodę przyznano za przedstawienie dramatycznej historii w sposób jednoznaczny, ale niedopowiedziany oraz za stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokiej randze - mówił Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Pomnik ma powstać na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Będzie kosztował 1,3 mln zł.
Sprawa pomnika budziła jednak ogromne kontrowersje. Radni Nowej Lewicy podnosili na sesji, że to zbędny i "ideologiczny" wydatek. Dominik Kłosowski (Nowa Lewica) apelował, by "radni okazali się niezłomnymi i nie ulegali narodowej i nacjonalistycznej propagandzie, godząc się we Wrocławiu na pomnik, który będzie dzielił wrocławian i służył zakłamywaniu historii".
Ostatecznie decyzję o wzniesieniu pomnika podjęto po odrzuceniu wniosku o skierowanie uchwały do drugiego czytania. Jednak już po publikacji przebiegu obrad sesji w Biuletynie Informacji Publicznej, autorzy projektu uchwały zmienili jego nazwę na "Pomnik Żołnierzy Niezłomnych”. Powodem zmiany był fakt, że słowo “wyklęci” budzi negatywne skojarzenia - argumentowali.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!