PARTNERZY PORTALU

Nie wyklętych, ale niezłomnych. Wrocław będzie miał nowy pomnik

  • KO/PAP    21 maja 2021 - 17:20
Nie wyklętych, ale niezłomnych. Wrocław będzie miał nowy pomnik
Pomnik Żołnierzy Niezłomnych według projektu Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza (fot.wroclaw.pl)

Wrocławscy radni przyjęli uchwałę o budowie pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Powstanie on w stolicy Dolnego Śląska na skwerze u zbiegu ulic Ślężnej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Wcześniej miał nosić nazwę pomnika "Żołnierzy Wyklętych".
Za przyjęciem uchwały głosowało 25 radnych, 9 było przeciwko, a 3 wstrzymało się od głosu. Przeciwko budowie pomnika opowiedzieli się m.in. radni związani z Lewicą.

Pierwszą uchwałę w sprawie zamiaru wzniesienia pomnika Żołnierzy Wyklętych podjęto już w 2016 roku. We wrześniu 2017 roku konkurs na pomnik został unieważniony, bo żadnej z prac nie zakwalifikowano do dalszego postępowania.

Ponownie, dwuetapowy konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych został ogłoszony przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w ubiegłym roku - w 80. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Do drugiego etapu konkursu przeszło pięć prac, a I miejsce w konkursie, rozstrzygniętym w czerwcu 2020 roku, zdobyła praca przygotowana przez Tomasza Urbanowicza i Konrada Urbanowicza.

Czytaj też: Wrocław: Pięć prac w II etapie konkursu na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych

- Autorzy zwycięskiego projektu w przestrzeni placu umieszczają szklane bloki z zastygłymi, jakby zamrożonymi sylwetkami żołnierzy. To wyrazisty monument - jak ocenił sąd konkursowy - dzieło prowokuje do dialogu, skłania do głębokiej refleksji i poznawania historii. Wywołuje interakcję z widzami. Główną nagrodę przyznano za przedstawienie dramatycznej historii w sposób jednoznaczny, ale niedopowiedziany oraz za stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokiej randze - mówił Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Pomnik ma powstać na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Będzie kosztował 1,3 mln zł. 

Nieoczekiwana zmiana nazwy

Sprawa pomnika budziła jednak ogromne kontrowersje. Radni Nowej Lewicy podnosili na sesji, że to zbędny i "ideologiczny" wydatek. Dominik Kłosowski (Nowa Lewica) apelował, by "radni okazali się niezłomnymi i nie ulegali narodowej i nacjonalistycznej propagandzie, godząc się we Wrocławiu na pomnik, który będzie dzielił wrocławian i służył zakłamywaniu historii".

Ostatecznie decyzję o wzniesieniu pomnika podjęto po odrzuceniu wniosku o skierowanie uchwały do drugiego czytania. Jednak już po publikacji przebiegu obrad sesji w Biuletynie Informacji Publicznej, autorzy projektu uchwały zmienili jego nazwę na "Pomnik Żołnierzy Niezłomnych”.  Powodem zmiany był fakt, że słowo “wyklęci” budzi negatywne skojarzenia - argumentowali.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!