Partnerzy portalu

Plaże: Darłowo, Kołobrzeg, Mielno, Dźwirzyno zamknięte. Zakaz kąpieli z powodu zimnej wody

  • PAP/AT
  • 19 sierpnia 2015 - 13:32 | Aktualizacja: 20 sierpnia 2015 - 19:49
Czerwone flagi zawisły na plażach w województwie zachodniopomorskim. Powodem są niskie temperatury wody w Bałtyku.

Niskie temperatury wody w Bałtyku

Na wielu plażach Pomorza Zachodniego zawisły czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli. Powodem są bardzo niskie temperatury wody w Bałtyku, wynoszące nawet jedynie 9 stopni Celsjusza.

Nie można się kąpać w morzu na odcinku ok. 100 km od Mrzeżyna do Bobolina - poinformowano w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Czerwone flagi zawisły m.in. na plażach w Darłowie, Dźwirzynie, Grzybowie, Kołobrzegu, Mielnie, Gąskach.

Kąpiel w zimnym morzu niebezpieczna

Kąpiel w tak zimnej wodzie jest szczególnie niebezpieczna dla tych, którzy zaraz po opalaniu postanawiają się ochłodzić w Bałtyku. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może wywołać szok termiczny, w konsekwencji prowadzić do paraliżu i utonięcia - tłumaczą ratownicy.Przyczyną tak niskiej temperatury wody w tej części Bałtyku jest zjawisko zwane upwellingiem.

Powstaje ono wówczas, gdy na wschodzie występuje wyż i wieje wiatr wschodni - wyjaśniła dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Julianna Drożdżyńska.

Warunki takie sprzyjają podnoszeniu się wód głębinowych. Wyższe warstwy wody zostają zepchnięte niżej, a woda z głębiny wypływa wyżej, jest ona zdecydowanie chłodniejsza - powiedziała synoptyk.

Jak dodała, jest to zjawisko całkiem naturalne i występuje najczęściej latem - w lipcu i sierpniu.

Najniższa temperatura wody w Kołobrzegu

Jeśli tylko zmieni się kierunek wiatru, również wzrośnie temperatura wody - dodała synoptyk. Może to nastąpić - zgodnie z prognozami - we wtorek (25 sierpnia), gdy kierunek wiatru zmieni się na południowy - poinformowała Drożdżyńska.

Według danych IMGW, najniższe temperatury wody w Bałtyku notuje się obecnie w Kołobrzegu - 9 stopni Celsjusza. Natomiast w Świnoujściu woda ma 21 stopni, a w Międzyzdrojach 20 stopni.

Zjawisko upwellingu występuje na całym świecie. Duże upwellingi oceaniczne występują we wschodnich rejonach basenów oceanicznych, zwłaszcza u wybrzeży Peru i Chile.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!