Partnerzy portalu

Podkarpacie współpracuje z Chinami

  • PAP
  • 22 kwietnia 2012 - 08:09
Nawiązanie współpracy z regionem Kuangsi-Czuang oraz miastem Fangchenggang to główny cel misji gospodarczej samorządu województwa podkarpackiego i władz Rzeszowa.
Delegacja, w skład której wchodzi blisko 30 osób, w tym m.in. marszałek województwa Mirosław Karapyta (zabierz głos/oceń marszałka) oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc (zabierz głos/oceń prezydenta), przebywać będzie w Chinach przez tydzień.

Jak powiedział rzecznik prasowy marszałka Wiesław Bek, wśród członków delegacji oprócz urzędników są również przedsiębiorcy m.in. przedstawiciele Doliny Lotniczej oraz klastrów: tworzyw sztucznych poligen oraz ekologicznej żywności i energii odnawialnej.

„Chcemy pokazać Chińczykom to, co mamy najlepsze w regionie, czyli nowe technologie, lotnictwo i zdrową żywność. Będziemy chwalić się inwestycjami w strefie ekonomicznej w Mielcu (zabierz głos/oceń prezydenta) czy parku naukowo-technologicznym w Jasionce” – dodał.

Bek podkreślił, że samorząd województwa chce podpisać list intencyjny z władzami chińskiego regionu. Dokument będzie określał, w jakich dziedzinach możliwa będzie współpraca.

Z kolei prezydent Rzeszowa w czasie wizyty podpisze umowę partnerską z burmistrzem miasta Fangchenggang leżącym na terenie regionu Kuangsi-Czuang. „W czasie pobytu w Chinach chcemy zareklamować zarówno miasto jak i region” – powiedział rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Dodał, że rynek chiński jest olbrzymi, dlatego warto tam być. „Chcemy pokazać nasz region jako bardzo dobre miejsce do zainwestowania np. w obszarze nowych technologii. Liczymy, że jednym z efektów naszej wizyty będzie jakaś inwestycja w regionie” – powiedział.

Chińskie miasto Fangchenggang będzie jedenastym miastem partnerskim Rzeszowa. Liczy ono ok. 800 tys. mieszkańców i jest jednym z najważniejszych portów morskich w Chinach.

Region Kuangsi-Czuang leży w południowej części Chin. Zamieszkuje go ponad 50 mln mieszkańców. Jest to region, w którym wydobywa się kolorowe metale nieszlachetne, znajdują się tu główne chińskie złoża m.in. aluminium, cyny, antymonu i indu.
KOMENTARZE1

  • glos rozsadku 2012-05-04 10:31:18
    leprzy na wolnoscikaek lada jaki nizli w niewoli przysmaki. Czy Izrael sprowadzado siebie Chinczykow?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!