Partnerzy portalu

Podlaskie: Jubileusz 30-lecia Teatru Wierszalin w Supraślu

  • PAP
  • Opublikowano: 15 października 2021 - 21:22 | Zaktualizowano: 15 października 2021 - 21:39
30-lecie działalności obchodził w piątek Teatr Wierszalin, którego siedziba znajduje się w Supraślu k. Białegostoku. To teatr podążający własną ścieżką, który zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiego teatru - napisał w okolicznościowym liście minister kultury Piotr Gliński.
  • Uroczystości odbyły się w siedzibie teatru - wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele ministerstwa kultury, władz samorządowych, a także przyjaciele teatru.
  • Prezentując lalkę "Turlajgroszka" - dyrektor Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk przypomniał, że 30 lat temu, w połowie października, na festiwalu w Szwajcarii wystąpiła ona "jako lalka zespołu Teatr Wierszalin".
  • "Dlatego tę datę traktujemy symbolicznie, jako datę narodzin naszego teatru" - wyjaśnił.

Ocenił, że jubileusz to spotkanie w gronie ludzi, "którzy coś czują szczególnego w tym miejscu, jakim jest nasz teatr". Podkreślił, że teatr jest ważny, bo można w nim tworzyć, a to daje człowiekowi "wolność ducha". "Dlaczego wolność jest ważna? Myślę, że dzisiaj, tutaj, w Supraślu, w miejscu, które niedawno pan prezydent Łukaszenka zaliczył do Białorusi, jest bardzo ważne, żeby takie instytucje jak nasza, działały i świadczyły o tym, że w tym miejscu zawsze była Polska, zawsze była polska kultura" - powiedział Tomaszuk.

"Na przestrzeni 30 lat działalności Teatr Wierszalin zapisał wyjątkowy rozdział w historii polskiej sztuki teatralnej, budując bogaty dorobek artystyczny, zyskując międzynarodową renomę, a także uznanie publiczności" - napisał w odczytanym podczas uroczystości liście wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Przypomniał, że od początku istnienia teatru jego twórcom przyświecała idea "podążania nieznanymi dotąd szlakami twórczości teatralnej". "Wizja Piotra Tomaszuka, założyciela i dyrektora teatru, od trzech dekad nadaje mu autorski, niepowtarzalny styl, który pozwala określić Wierszalin mianem samodzielnego zjawiska artystycznego" - ocenił Gliński.

Dodał, że spektakle Teatru Wierszalin odwołują się do kultury tradycyjnej, a zarazem nacechowane są mistycyzmem. Takie spektakle jak m.in. "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" czy "Dziady" przenoszą widza w "rzeczywistość tajemniczą, a jednocześnie bliską dzięki aktualności przekazu" - ocenił.

"Życzę niegasnącego zapału do pracy a także wielu dalszych sukcesów oraz satysfakcji z realizowanych projektów" - zakończył list Gliński.

"Pamiętam jak rodził się pomysł" - wspominała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, obecna na uroczystości. "Pamiętam długą drogę ewolucji tego teatru, różne poszukiwania artystyczne aż po ten ostatni okres fascynacji Mickiewiczem, czyli powrotu do samych źródeł" - mówiła. Dodała, że "zawsze był to niezwykły teatr, napędzany pasją tworzenia oryginalnej sztuki".

"Mam nadzieję, że ta twórcza droga równie oryginalna, równie własna, osobiście +wyrąbana+ w gąszczu świata, nadal będzie równie świetnie kontynuowana" - podkreśliła Zwinogrodzka.

Jubileuszowe nagrody otrzymali aktorzy: Rafał Gąsowski i Dariusz Matys, scenograf Mateusz Kasprzak oraz oświetleniowiec Grzegorz Zaręba.

Po uroczystości odbyła się oficjalna premiera najnowszego spektaklu pt. "Nie-Boska komedia". w reżyserii Tomaszuka.

"Teraz, kiedy wygraliśmy tyle, ile było do wygrania, i kiedy przegraliśmy tyle ile można było przegrać przez trzydzieści lat polskiej wolność… +Nie-Boska komedia+ wyłania się przede mną jak monumentalny obraz, wielki fresk, którego Zygmuntowi Krasińskiemu pozazdrościł sam Adam Mickiewicz" - wyjaśnił Tomaszuk powody zajęcia się sztuką Krasińskiego. Przypomniał, że jest kilka wykładów Mickiewicza poświęconych tylko temu dramatowi.

"Zanurzyliśmy się w świecie +Nie-Boskiej komedii+ tropiąc myśli i przeczucia wieszcza Adama. Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy zobaczyliśmy świat przerażający, szalony, rozdarty na strzępy. Świat dzisiejszy…" - podsumował.

Teatr Wierszalin założony w 1991 r., przez Piotra Tomaszuka i Tadeusza Słobodzianka, 1 lutego 2006 roku stał się jednostką kultury podległą samorządowi województwa podlaskiego - obecnie jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!