Partnerzy portalu

Pogrzeb Kazimierza Kutza. Katowice gotowe na uroczystości

Seans „Soli ziemi czarnej” i rozmowa – tak przyjaciele i współpracownicy pożegnają w piątek (28 grudnia) wieczorem w Katowicach, już po uroczystościach pogrzebowych, zmarłego 18 grudnia wybitnego reżysera Kazimierza Kutza.
  • Pogrzeb reżysera odbędzie się w piątek (28 grudnia) południe na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.
  • Wieczorem Instytucja Filmowa Silesia Film przygotowała w katowickim Kinie Kosmos pokaz cyfrowo zrekonstruowanej wersji jego filmu "Sól ziemi czarnej" z 1969 r., wchodzącego w skład trylogii śląskiej.
  • Kazimierz Kutz był nie tylko wybitnym reżyserem, orędownikiem spraw śląskich, ale również politykiem.

Jak poinformowała Agnieszka Skrzelowska z działu promocji Silesii Film, seans poprzedzi rozmowa z gośćmi - przyjaciółmi i współpracownikami Kazimierza Kutza. Będą to: aktor Olgierd Łukaszewicz, dr Krystyna Klaczkowska - wieloletnia współpracownica reżysera, autor filmu o Kutzu Wojciech Sarnowicz oraz przyjaciel reżysera Krzysztof Kuc. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Mariusz Ciszewski.

Akcja "Soli ziemi czarnej" rozgrywa się na terenie Śląska w chwili wybuchu drugiego powstania śląskiego. Liczna rodzina Basistów, pod przywództwem najstarszego z braci Erwina (Jan Englert), wyrusza, by wspomóc powstańców w walkach. W trakcie zaciętego boju dochodzi do wielu niespodziewanych sytuacji: narodzin uczucia pomiędzy najmłodszym z braci, Gabrielem (Olgierd Łukaszewicz), a sanitariuszką niemiecką oraz przybycia z pomocą porucznika artylerii (Daniel Olbrychski).

Silesia Film planuje w przyszłym roku wiele wydarzeń upamiętniających postać i dorobek Kazimierza Kutza - w lutym artysta skończyłby 90 lat. Przygotowała też kalendarz na przyszły rok z dwunastoma kadrami z jego filmów.

Wcześniej katowicki magistrat poinformował, że przed uroczystością pogrzebową w instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów zostanie wystawiona księga kondolencyjna. Wpisów można dokonywać od godz. 10; o godz. 11 przed wejściem do budynku Miasta Ogrodów rozpoczną się uroczystości pogrzebowe przy urnie i przemówienia. Około godz. 11.30 planowany jest wymarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz przy ul. Sienkiewicza w Katowicach, z towarzyszeniem orkiestry górniczej.

Wybitny reżyser, orędownik spraw śląskich, a także honorowy obywatel Katowic Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia. Miał 89 lat. Kazimierz Kutz był także politykiem - w latach 1997-2007 senatorem, pracował w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą i Komisji Nauki i Edukacji. W latach 2001-05 był wicemarszałkiem Senatu. W latach 2007 - 2011 był posłem. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. ubiegał się - bez powodzenia - o mandat w okręgu śląskim, startując z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego Europa Plus Twój Ruch.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!