Partnerzy portalu

Pomorskie: specjalny program regionalnych obchodów stulecia niepodległości Polski

Program „Pomorskie drogi do Niepodległej” ma upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Złożą się nań m.in. specjalne rejsy, konkursy i publikacje przypominające lokalnych bohaterów i odtworzenie fresku w dawnym Gimnazjum Polskim.
  • Pomorski Związek Żeglarski ma w planach np. zorganizowanie kilku rejsów, w tym rejsu "Do granic Niepodległej".
  • Jednym z ważniejszych przedsięwzięć wpisujących się w pomorskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest odtworzenie fresku, który przed wybuchem II wojny światowej zdobił sufit auli Gimnazjum Polskiego.
  • Odtworzenia fresku podjął się zespół artystów związanych z gdańską Akademią Sztuk Pięknych.

Podstawowe założenia programu przedstawiono na konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Jak podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, program "Pomorskie drogi do Niepodległej" ma być z założenia otwarty, tak by w każdym momencie samorządy, placówki kulturalne i oświatowe czy też mieszkańcy, mogli dodać do niego własną imprezę. W tym celu uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, na której każdy organizator będzie mógł dodać informacje o planowanych przez siebie przedsięwzięciach.

Struk poinformował, że na stronie tej - obok programu obchodów, zostaną też zamieszczone liczne informacje historyczne związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Marszałek zaznaczył, że będą to np. biogramy pomorskich działaczy niepodległościowych. "Postaci takich jak Aleksander Majkowski czy Józef Wrycza sto lat temu było bardzo wiele. Wszystko to byli ludzie, którzy odegrali istotną rolę, swoją działalnością wydeptywali ścieżki, potem drogi - nasze pomorskie drogi do Niepodległości" - powiedział Struk.

Dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Sławomir Lucewicz wyjaśnił, że strona dedykowana obchodom znajdzie się na portalu pomorskie.eu. Dodał, że z jednym z przedsięwzięć, jakie w tym roku mają się odbyć w regionie, będzie konkurs na prezentację mulitimedialną dotyczącą wybranego działacza niepodległościowego.

Pomorski Związek Żeglarski ma w planach np. zorganizowanie kilku rejsów, w tym rejsu "Do granic Niepodległej", w ramach którego żaglowiec "Zawisza Czarny" przepłynie wzdłuż morskich granic II Rzeczypospolitej. Uczestnikami tego rejsu będzie młodzież - zwycięzcy wojewódzkiego konkursu wiedzy nawigacyjnej. W planach są też rejsy edukacyjne żaglowcem "Zawisza Czarny" po wodach Zatoki Gdańskiej połączone ze zwiedzaniem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. W akcji udział ma wziąć 600 pomorskich uczniów.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć wpisujących się w pomorskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest odtworzenie fresku, który przed wybuchem II wojny światowej zdobił sufit auli Gimnazjum Polskiego - szkoły, która w zamieszkanym w większości przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsk, była jedną z ostoi polskości. Malowidło autorstwa Bolesława Cybisa i Jana Zamojskiego zostało zniszczone przez Niemców na początku wojny.

Odtworzenia fresku podjął się zespół artystów związanych z gdańską Akademią Sztuk Pięknych. Obecny na czwartkowej konferencji prof. Jacek Zdybel, który kieruje zespołem, poinformował, że prace nad liczącym ponad 100 m kw. freskiem powinny zakończyć się w marcu. Zdybel wyjaśnił, że na malowidle znaleźć można przedstawienia bardzo wielu polskich symboli, od gwiazdozbiorów obecnych na polskim niebie, przez charakterystyczną dla naszego kraju faunę i florę, po narodowe symbole.

Gimnazjum Polskie rozpoczęło działalność w Gdańsku w 1922 roku. Uczęszczały do niego głównie dzieci polskich urzędników. W obiekcie Gimnazjum trwa obecnie remont i modernizacja. Budynek należy do pomorskiego samorządu. Po zakończeniu prac przeniesie się do niego część wydziałów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jak zaznaczył na konferencji prasowej Struk, władze województwa chcą, by aula - mimo ulokowania w budynku biurowym - była dostępna dla zwiedzających.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!