Partnerzy portalu

Ponad 22 tys. zł na odnowę zabytkowych nagrobków w Zakopanem

22,5 tys. zł zebrane podczas 29. kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w Zakopanem. Ta kwota pozwoli zadbać o opuszczone groby na zabytkowym cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – powiedziała organizatorka zbiórki konserwatorka zabytków Agata Nowakowska – Wolak.

"Planujemy odnowić opuszczone groby z cmentarza na Pęksowym Brzyzku, które niejednokrotnie zdobią drewniane, rzeźbione krzyże lub są okalane kutym ogrodzeniem. Nie będą to nagrobki wybitnych osobistości, ponieważ te zostały już odnowione, tylko opuszczone, zaniedbane, ale również związane z historią tego wyjątkowego miejsca" - dodała Nowakowska - Wolak.

Zakopiańską kwestę organizuje Podhalański oddział Towarzystwo Opieki nad Zabytkami im. Stanisława Witkiewicza.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to niewielka nekropolia, na której spoczywają zasłużeni artyści, literaci, sportowcy, patrioci oraz ratownicy i przewodnicy tatrzańscy. Na kamiennym murze okalającym cmentarz widnieje motto przypisywane francuskiemu marszałkowi Ferdynandowi Fochowi: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie".

Niemal każdy nagrobek na tym wyjątkowym cmentarzu jest dziełem sztuki. Wiele z nich wyszło spod dłut wybitnych zakopiańskich artystów. Nagrobki te swoją formą nawiązują niejednokrotnie do twórczości pochowanych tam osób, np. nagrobek architekta Stanisława Witkiewicza to elementy architektury podhalańskiej, a grób lutnika i sportowca Franciszka Marduły zdobi granitowy kontrabas. Powstały na początku XIX wieku zakopiański cmentarz już w 1931 r. został uznany za zabytek.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!