Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Ponad milion złotych dla GOPR i TOPR

  • PAP
  • 9 października 2013 - 10:52
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekaże dodatkowe 1,2 mln zł Górskiemu i Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu (GOPR i TOPR). Za te pieniądze ratownicy chcą kupić specjalistyczny ekwipunek oraz niezbędny sprzęt ratowniczy.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak informuje resort spraw wewnętrznych, na mocy podpisanych aneksów z tej puli GOPR otrzyma 988 tys. zł, a TOPR - 212 tys. zł. Pieniądze te pochodzą z ogólnej rezerwy budżetowej.

Jak powiedział naczelnik GOPR Jacek Dębicki, organizacja zamierza kupić 200 kompletów ekwipunków dla ratowników. "Jeden komplet składa się z 17 pozycji - są to m.in. kurtki, spodnie, czapki, rękawice" - wyliczał Dębicki. Naczelnik jest zadowolony z obiecanej jeszcze przez poprzedniego ministra SW Jacka Cichockiego dodatkowej dotacji na ekwipunek. "Cieszymy się, że mimo zmiany na stanowisku szefa resortu, obietnica została dotrzymana" - powiedział Dębicki.

Czytaj też: Od początku wakacji ratownicy TOPR interweniowali 60 razy

Prezes TOPR Czesław Ślimak dodał, że tatrzańscy ratownicy za kwotę dotacji zakupią osobisty sprzęt ratowniczy.

W bieżącym roku MSW przekazało już na ratownictwo górskie łącznie 13 mln 236 tys. zł, w tym dla GOPR przekazano 6 mln 350 tys. zł, a TOPR otrzymał 2 mln 674 tys. zł na działania ratownicze oraz 4 mln 212 tys. zł na utrzymanie śmigłowca "Sokół". Toprowski śmigłowiec od początku tegorocznych wakacji przechodzi gruntowny remont silników, który ma zakończyć się w listopadzie. W tym czasie ratowników wspomaga śmigłowiec policyjny.

TOPR jest organizacją ratowniczą działającą na terenie polskich Tatr. GOPR natomiast podzielony jest na kilka grup regionalnych, z których każda niesie pomoc poszkodowanym w innych polskich górach: Beskidach, Pieninach, Bieszczadach, Karkonoszach, Gorcach oraz na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

GOPR i TOPR to organizacje pozarządowe, które pozyskują również pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów, otrzymują też 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren parków narodowych, na terenie których działają.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!