Partnerzy portalu

Produkcja prochu wraca do zakładów w Pionkach

- Dziś ważna chwila, podpisanie umowy, która wzmacnia moc produkcyjną zakładów MESKO. To bardzo ważne, gdyż Wojsko Polskie powinno być wyposażane, zawsze wtedy, gdy jest to możliwe z polskiej zbrojeniówki. To fundament bezpieczeństwa państwa polskiego - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości podpisania umowy inwestycyjnej w siedzibie MESKO.

Szef MON wziął udział w uroczystości podpisania umowy dokapitalizowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skarb Państwa reprezentował obecny na uroczystości Premier Mateusz Morawiecki.

- MESKO to silna marka, to zakłady o bogatej historii. Jest 95. rocznica działalności tej firmy. To firma bardzo szeroko osadzona w naszej tradycji i historii, ale także firma, która produkuje bardzo nowoczesny sprzęt, który trafia do Wojska Polskiego - powiedział minister Błaszczak.

Umowa podpisana między Skarbem Państwa a PGZ. dotyczy podwyższenia kapitału spółki i przeznaczenia dodatkowych środków na inwestycje realizowane przez spółkę zależną, tj. Mesko w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną wykorzystane na realizację w latach 2019-2022 projektów związanych z wytwarzaniem prochów, amunicji oraz rakiet. Całość inwestycji wyniesie ponad 430 mln zł.

- Nie ma silnej armii bez silnego przemysłu zbrojeniowego. Dzisiejsza umowa jest przełomowa, bo pokazuje nasze ogromne przywiązanie do idei silnej, sprawnej armii i przemysłu zbrojeniowego, który jest konkurencyjny - podkreślił w swojej wypowiedzi szef rządu.

Inwestycje w zakładach w Pionkach obejmą budowę nowoczesnych kompetencji produkcyjnych i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone na inwestycje pozwolą również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej.

Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego.

W trakcie wizyty w Skarżysku Kamiennej premier oraz szef resortu obrony oddali również hołd ofiarom zamordowanym w hitlerowskim obozie pracy niewolniczej, który znajdował się na terenie miasta w czasie II wojny światowej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!