Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Przygotowania do kontroli granicznych na Euro

  • PAP
  • 8 maja 2012 - 15:46
Około 150 pojazdów skontrolowali przez trzy godziny pogranicznicy, którzy we wtorek przygotowywali się w Świecku do przywrócenia kontroli granicznych podczas turnieju Euro 2012 - poinformowała rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Anna Galon.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Straż Graniczna spodziewa się, że przez Świecko (Lubuskie) będzie podróżowało najwięcej kibiców z Europy Zachodniej, którzy jako środek transportu wybiorą prywatne samochody lub autokary.

Działania kontrolne były prowadzone przy wjeździe do Polski od godz. 10 do 13. Strażnikom granicznym pomagali policjanci, celnicy, inspektorzy transportu drogowego, Żandarmeria Wojskowa i funkcjonariusze Policji Federalnej z Niemiec. W pogotowiu była także Straż Pożarna.

Po wytypowaniu samochody były kierowane na teren byłego przejścia. Tam sprawdzano dokumenty podróżnych oraz ich pojazdy. Straż Graniczna wykorzystywała do tego m.in. dwa tzw. szengenbusy - pojazdy wyposażone w urządzenia z dostępem do baz danych i do weryfikacji autentyczności dokumentów.

- Nasze działania nie wpłynęły na płynność ruchu przez Świecko. Do kontroli zatrzymano łącznie około 150 pojazdów: samochodów osobowych, busów, ciężarówek i autokarów. Sprawdzono dokumenty kilkuset osób, nie było jednak podstaw do podejmowania jakichkolwiek interwencji - dodała rzecznik.

Instytucją współorganizującą ćwiczenie była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odpowiada za zmianę organizacji ruchu wraz z oznakowaniem na czas przywrócenia kontroli granicznej. We wtorek punkt kontrolny był oznakowany m.in. znakiem z adnotacją "uwaga kontrola drogowa". W okresie obowiązywania tymczasowych kontroli napis ten zmieni się na "uwaga kontrola graniczna".

Kontrola na wewnętrznej granicy UE z Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach, ma zostać przywrócona od 4 czerwca do 1 lipca br.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!