Partnerzy portalu

Przygotowano 1200 zaproszeń na wigilię dla potrzebujących

  • PAP
  • 6 grudnia 2015 - 15:55 | Aktualizacja: 6 grudnia 2015 - 16:02
1200 zaproszeń przygotowali w tym roku organizatorzy wigilii dla bezdomnych, samotnych i potrzebujących. Odbędzie się ona 22 grudnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Będzie 12 dań, opłatek, kolędowanie i paczki dla każdego z uczestników wieczoru.

Opolska wigilia dla bezdomnych, samotnych i potrzebujących to największe tego typu wydarzenie w stolicy regionu. Tegoroczna jej edycja będzie już dwudziestą trzecią. Zaproszenia na to wydarzenie kolportowane będą od 9 grudnia w szesnastu opolskich parafiach.

Jak powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych Artur Ciechociński – jak co roku, jeśli dla kogoś zabraknie zaproszeń, to i tak zostanie na wigilii podjęty. Dodał, że w ub. roku w wydarzeniu tym wzięło udział ponad 1,4 tys. osób i zaznaczył, że na wigilii bywają też osoby spoza Opola, a nawet spoza regionu.

Tak jak w ub. roku wieczerza dla potrzebujących zorganizowana zostanie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Rozpocznie się 22 grudnia o godz. 16.00. Uczestnikom podanych ma zostać dwanaście dań, wśród których będą m.in. zupa, pierogi, ryby, kapusta, sałatka, śledzie, pieczywo, ciasto czy napoje.

„23 lata temu, gdy rozpoczynaliśmy organizację tego wydarzenia postanowiliśmy sobie, że musi to być prawdziwa, tradycyjna, pełna wigilia z dwunastoma potrawami oraz prezentami. Trzymamy się tego postanowienia do dziś” – zaznaczył Ciechociński.

Dlatego też po wieczerzy każdy z jej uczestników – dorosłych i dzieci – dostanie paczkę. Organizatorzy rokrocznie przygotowują ich nieco więcej, niż zaproszeń, tak by dla wszystkich wystarczyło. „Paczki, które ewentualnie zostają, rozwozimy potem do różnych ośrodków” – dodał prezes Stowarzyszenia.

W paczkach dla dorosłych są głównie produkty żywnościowe i ew. środki czystości, a w tych dla dzieci także zabawki i słodycze.

Wiceprezes Stowarzyszenia Ewa Makowiecka-Granatowska podkreśliła, że organizatorzy dbają także o aspekt duchowy wydarzenia. Dlatego na początku wieczerzy jej uczestnicy podzielą się opłatkiem. Będzie też wspólna modlitwa, której przewodniczyć ma po raz kolejny ordynariusz diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja. Będzie również okazja do wspólnego kolędowania. Muzyczną oprawę zapewni orkiestra parafii Św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach oraz zespoły młodzieżowe, które zgłosiły chęć występów.

Uczestników na wieczerzę dowozić będą z miasta bezpłatnie autobusy opolskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego oznaczone napisami „Wigilia”. MZK w Opolu zapewni też powrót do centrum. „Dokładny rozkład jazdy wydrukowany będzie na zaproszeniach” - zapowiedziała Makowiecka-Granatowska.

Wyjaśniła, że rokrocznie na wigilię przychodzą osoby bezdomne i samotne, a w ostatnich latach wiele jest jej zdaniem ubogich rodzin, nawet wielopokoleniowych, które zajmują całe stoły.

W organizacji wigilii członkom Stowarzyszenia jak co roku pomaga kilkudziesięciu wolontariuszy - studentów, młodzieży i stałych współpracowników Stowarzyszenia, którzy m.in. pakują a potem wydają paczki, wydają posiłki, urządzają salę na wigilię, dekorują.

Ciechociński podał, że organizacja wigilii kosztuje ok. 60 tys. zł. Pieniądze te pochodzą od darczyńców – zarówno firm i przedsiębiorstw, wśród których jest np. Energetyka Cieplna Opolszczyzny, gdzie większość udziałów ma miasto Opole, ale też indywidualnych osób, które wpłacają różne kwoty – czasem nawet po 20 zł. „To naprawdę duże pospolite ruszenie, bez którego z pewnością byśmy sobie nie poradzili” – podkreślił organizator wigilii.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!