Partner portalu

RSO rozszerzony o wiadomości sms

Regionalny System Ostrzegania będzie przekazywał najważniejsze informację poprzez wiadomości sms. MAC, UKE i najwięksi operatorzy telefonii komórkowej podpisali w tej sprawie list intencyjny.

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki poinformował, że rozszerzenie funkcjonalności RSO o ostrzeżenie wysyłane za pośrednictwem sms-ów to drugi etap tego przedsięwzięcia.

"To unikalny system nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, którego zazdroszczą nam najbardziej rozwinięte kraje. Podkreślał, że byłoby dobrze gdyby wszyscy w naszym kraju wiedzieli o tym, że mają do dyspozycji darmowe narzędzie, dzięki któremu zostaną w porę ostrzeżeni przed zagrażającym im niebezpieczeństwem”. - ocenił szef MAC.

Szefowa UKE Magdalena Gaj podkreśliła, że współpraca między innymi telefoniami sieci komórkowej w tym projekcie to efekt długotrwałej pracy wielu osób. "W sprawach najważniejszych potrafimy usiąść wspólnie do stołu i uzgodnić wiele rzeczy. To świetnia inicjatywa" - powiedziała Gaj.

Ostrzeżenia przez sms od 1 lipca

RSO został uruchomiony 1 stycznia 2015 roku w kanałach TVP Regionalnej. Od 1 lipca obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, a także powiadamianie SMS-owe. W tym drugim przypadku usługa będzie dostępna po zgłoszeniu swojego numeru telefonu do baz wojewódzkich centrów zarzadzania kryzysowego.

Prezes TVP Juliusz Braun podkreślił, że komunikaty RSO, które docierają do obywateli za pośrednictwem telewizorów oraz telefonów komórkowych to element systemu podnoszącego bezpieczeństwo. "Pokazaliśmy, że naziemna telewizja cyfrowa otwiera wiele nowych możliwości" - dodał.

Informacje, np. o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym, będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Warunkiem ich odbioru jest włączenie w odbiornikach telewizyjnych lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). Komunikaty i ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują kilka kategorii m.in. meteorologiczne oraz hydrologiczne.

Komunikaty również w telewizji

Również od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, a więc TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.

- Tym samym każdy, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej w naziemnej telewizji cyfrowej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartfon), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych – dodał szef MAC. Minister Andrzej Halicki podkreślał także zaangażowanie służb i instytucji, takich jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Ponadto RSO zawiera informacje drogowe oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Można także używać bezpłatnej aplikacji RSO w telefonach komórkowych; znaleźć ją można w Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania". Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy pobrać aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo.

KOMENTARZE2

  • lukasz 2015-07-25 07:05:57
    RSO na jaki nr sms wysłać ??
  • ekonsulting 2015-06-27 23:24:14
    aplikacje mobilne dopasowane do Twoich potrzeb: artmetic.pl

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!