Partner portalu

Ruda Śląska: Legendarny przemysłowiec oprowadzi gości po nowej wystawie w miejskim muzeum

Legendarny przemysłowiec Karol Godula i Joanna Gryzik, kobieta która odziedziczyła i skutecznie pomnożyła jego majątek. To oni będą oprowadzać gości po nowej wirtualnej wystawie, która będzie prezentowała historię ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej. Rozbudowa miejskiego muzeum niebawem się rozpocznie.

• Jak podał w środę (16.08) rudzki magistrat, wkrótce rozpocznie się przebudowa pomieszczeń po byłym komisariacie policji, które zostaną przystosowane do potrzeb muzealnych.

• Ich zakończenie zaplanowano na sierpień przyszłego roku. Po remoncie Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka będzie miało do dyspozycji ok. 1430 m kw. z czego ok. 900 m kw. przestrzeni wystawienniczej.

• - Przebudowa budynku stworzy nowe rozwiązania przestrzenne, które znacznie uatrakcyjnią placówkę i nadadzą jej wyższą rangę - zapowiedział naczelnik Wydziału Inwestycji w rudzkim urzędzie Piotr Janik.

Efektem przebudowy placówki będzie nowa przestrzeń, na której powstanie wystawa stała pt. "Czas to pieniądz - historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej". - Naszym celem jest stworzenie pierwszej w Polsce wystawy muzealnej kładącej nacisk na rozwój wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, innowacyjności oraz zasad funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej, wystawy tworzącej w muzeum tzw. centrum kompetencji - powiedział dyrektor rudzkiego Muzeum Krzysztof Gołąb.

Na wystawie zostaną ukazane dzieje cywilizacji i ekonomii, począwszy od pierwszych skupisk ludzkich z czasów prehistorycznych aż do współczesności. Ma ona stanowić cenne uzupełnienie programu nauczania w szkołach, a także promować etos pracy. Będzie również prezentować aktualne zagadnienia, jak patriotyzm gospodarczy czy zrównoważony rozwój.

- Namacalnym przykładem tych procesów będzie historia Rudy Śląskiej, poprowadzona jako równoległy wątek narracyjny, szczególnie reprezentatywny dla okresu rewolucji przemysłowej i dynamicznego rozwoju gospodarki kapitalistycznej - dodał dyrektor Gołąb.

Wirtualnymi przewodnikami po wystawie, a zarazem po świecie ekonomii, będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej postaci: Karol Godula - żyjący na przełomie XVIII i XIX w. przedsiębiorca, okrzyknięty mianem króla cynku - oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek. Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło zostanie przeznaczone na pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe.

Prace remontowe obejmą m.in. wykonanie izolacji przeciwwilgociowej posadzki i ścian, wzmocnienie stropu, wyburzenie ścian i postawienie nowych. Zostanie wykonana nowa wewnętrzna klatka schodowa, przeprowadzony zostanie remont dachu nad dobudówką; budowlańcy wymienią stolarkę okienną i drzwiową, zainstalują nowe ogrzewanie i wentylację, a także instalację elektryczną; powstaną też nowe sanitariaty. W ramach inwestycji przywrócona zostanie także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku.

Na zakończenie prac zostanie odnowiona elewacja, a podwórko muzeum zyska nową nawierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie. Roboty budowlane pochłoną ok. 2,5 mln zł. Cały budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - wewnątrz budynku zostanie dobudowany szyb windy, natomiast na zewnątrz powstanie pochylnia dla osób poruszających się na wózkach.

Poza pracami w budynku po komisariacie planowane są również prace budowlane i konserwatorskie w pomieszczeniach już obecnie zajmowanych przez placówkę. Całość projektu modernizacji i remontu zabytkowego budynku Muzeum będzie kosztować blisko 4,9 mln zł. Miasto stara się o dofinansowanie tej inwestycji ze źródeł unijnych.

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka zostało powołane w grudniu 1990 roku. Jego zbiory dokumentują historię wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej: Bielszowic, Bykowiny, Chebzia, Czarnego Lasu, Goduli, Halemby, Kochłowic, Nowego Bytomia, Orzegowa, Rudy i Wirku. W kolekcji znajdują się m.in. pisma urzędowe, dokumenty stowarzyszeń, instytucji i osób prywatnych, korespondencja, mapy, afisze, pocztówki i zdjęcia, a także sztandary, porcelana, meble, zegary i medale. W ubiegłym roku rudzką placówkę odwiedziło blisko 6 tys., a dwa lata temu - 8 tys. osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!