Partnerzy portalu

Śląska policja otrzymała supernowoczesne radary [WIDEO]

Śląska drogówka pozyskała 30 nowoczesnych laserowych urządzeń do pomiaru prędkości pojazdów. Urządzenia będą też nagrywać obraz.

Śląscy policjanci 4 stycznia zaprezentowali dziennikarzom działanie urządzeń o nazwie TruCAM LTI 20/20. Nie są to tradycyjne radary, bo do pomiaru prędkości nie wykorzystują fal radiowych, lecz wiązkę lasera. Dodatkowo, mają wbudowaną kamerę oraz ekran, na którym można odtworzyć nagranie.

"Na nagranym filmie można dokładnie zobaczyć sytuację, w której policjant dokonywał pomiaru. Dodatkowo, gdy pojazd zbliży się na około 70 m, urządzenie wykona zdjęcie o wysokiej rozdzielczości. Wskazane są parametry związane z pracą i kalibracją urządzenia, jak również prędkość i punkt, w którym była ona mierzona" - wyjaśnił podinspektor Grzegorz Olejniczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Zobacz jak działa nowe urządzenie śląskich policjantów:

 

 

Zatrzymywani za przekroczenie prędkości często tłumaczą policjantom, że to nie oni jechali zbyt szybko i pewnie policjant zmierzył prędkość innego samochodu. Dzięki nagraniu będą mogli upewnić się, że badanie było prawidłowe. Dodatkowo będzie można sprawdzić, czy jadący mieli zapięte pasy i czy kierowca nie rozmawiał przez telefon.

Jak zaznaczył podinsp. Olejniczak, nowe urządzenia mają też tryb motocyklowy - policjant może zmierzyć prędkość zbliżającego się jednośladu i, gdy ten już go minie, odwrócić się i zdobić zdjęcie tablic rejestracyjnych, a także zmierzyć prędkość oddalającego się pojazdu.

Czytaj także: W tym mieście zbudują największą komendę policji w Polsce

Zgodnie z instrukcją urządzenie umożliwia pomiar nawet z odległości 1200 m, ale zgodnie z zaleceniami policjanci będą sprawdzać prędkość stojąc 300-400 metrów od samochodu. Chodzi o to, by pomiar był jak najbardziej precyzyjny i nie budził wątpliwości - wyjaśniają mundurowi.

Do śląskiego garnizonu trafiło 30 pierwszych tego typu urządzeń, zakupionych przez Komendę Główną Policji. Niebawem śląska drogówka otrzyma 30 kolejnych sztuk. Mają stopniowo zastępować tradycyjne radary starego typu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!