Partnerzy portalu

Śląskie miasta w grafice

Powstałe od XVIII od XX w. grafiki przedstawiające śląskie miasta tworzą wystawę, którą od 8 grudnia można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Ze względów konserwatorskich prezentowane dzieła rzadko pokazywane są publiczne. Zgromadzono ponad 400 grafik i rysunków. To pierwsza tak duża prezentacja pochodzących ze zbiorów tej placówki grafik przedstawiających widoki śląskich miast.

Dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski uważa, że na wystawę można spojrzeć jak na wirtualną wędrówkę po Śląsku.

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. panoramy przedstawiające takie miasta jak: Legnica, Racibórz, Głogów czy Paczków. Na ekspozycji znalazły się również prace przedstawiające pasma górskie Karkonoszy – w tym widoki Śnieżki czy wodospadów Szklarki i Kamieńczyka. Są również grafiki obrazujące pałace Kotliny Jeleniogórskiej.

Organizatorzy wystawy zwracają uwagę na dzieła tworzącego w XVIII w. rysownika Friedricha Bernharda Wernera, którego twórczość obejmuje tysiące prac przedstawiających śląskie miejscowości i zabytki. Według wyliczeń historyków artysta ten mógł odwiedzić nawet 1750 miejscowości.

Równie cenne są prezentowane na wrocławskiej wystawie dzieła niemieckiego architekta i malarza Karola Fryderyka Schinkla, który tworzył w początkach XIX w. Na wystawie można zobaczyć m.in. rysunki projektowe Schinkla do pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z planem i pierwszą wersją projektową budynku.

Wystawa „Ikonografia Śląska w grafice i rysunku od XVIII do początku XX w.” będzie czynna do końca stycznia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!