Partner portalu

Śląskie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe kupiło 20 ambulansów

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe (WPR) w Katowicach kupiło w tym roku 20 nowych karetek, odnawiając w ten sposób czwartą część swojej floty. Pojazdy trafią m.in. do Zabrza i Gliwic, gdzie mają stacjonować w miejscach skupiających służby autostradowe.

• Łącznie w tym roku WPR wydało na zakup ambulansów ok. 8,2 mln zł

• Nowe ambulanse, zbudowane na bazie dostawczego modelu mercedesa, są już zabudowane pod potrzeby ratownictwa.

 

O tegorocznych zakupach karetek dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor tej instytucji Artur Borowicz. Dziesięć z nich dotarło już do katowickiej bazy WRP, dziesięć kolejnych ma dojechać wkrótce.

Łącznie w tym roku WPR wydało na zakup ambulansów ok. 8,2 mln zł z własnych środków (każdy z nich kosztował blisko 410 tys. zł). Według stanu na 9 sierpnia br. flota WPR w Katowicach liczyła 75 karetek. W większości nowe wozy będą zastępowały starsze, podlegające amortyzacji, które będą przesuwane do rezerwy.

Jak przekazał w czwartek szef WPR, trzy ambulanse trafią do Knurowa, Zabrza i Gliwic, gdzie od września powstaną nowe podstawowe zespoły ratownicze. W Zabrzu i Gliwicach nowe wozy mają stacjonować w obiektach udostępnianych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - w rejonie autostrad A4 i A1. W Gliwicach w takim miejscu posterunek autostradowy ma policja.

Pozostałe pojazdy zostaną wysłane do Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Rudy Śląskiej, Tychów, Mikołowa, Pyskowic, Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Jastrzębia Zdroju oraz Rybnika.

Nowe ambulanse, zbudowane na bazie dostawczego modelu mercedesa, są już zabudowane pod potrzeby ratownictwa. Po zakończeniu rejestracji każdy z nich zostanie doposażony w aparaturę medyczną m.in.: defibrylatory, pompy infuzyjne, respiratory. Nowością są zestawy sygnalizacji dźwiękowej, które mogą generować niskie tony - mniej uciążliwe dla mieszkańców, a zwracające uwagę kierowców.

Nowe pojazdy są też przystosowane do zamontowania urządzeń standaryzowanego Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM), który wkrótce będzie wprowadzany w skali całego kraju. System ten ma m.in. poprawić komunikację pomiędzy poszczególnymi zespołami i dyspozytorami; a także np. umożliwić przesyłanie na bieżąco parametrów medycznych pacjenta z karetki do szpitala.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju. Wchodzi w skład systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, obsługując obszar zamieszkały przez prawie 3 mln mieszkańców. Bezpośrednio w strukturze WPR w Katowicach funkcjonują 74 zespoły ratownictwa medycznego (41 podstawowych i 33 specjalistyczne), a 11 zespołów (6 podstawowych i 5 specjalistycznych) tworzą podwykonawcy.

KOMENTARZE2

  • tomi 2018-09-23 08:25:43
    Do Lola: ja też tak patrzę i coś m nie pasje
  • Lola 2017-08-10 17:41:29
    Jeny co za gamoń dał jakieś ruskie stare ambulanse, masakra nie chciało sie dać orginalnych karetek, WSTYD!!! I LENISTWO!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!