Partnerzy portalu

Służba Więzienna szkoliła urzędników z Zabrza w samoobronie

Funkcjonariusze Służby Więziennej szkolili urzędników z Zabrza, jak radzić sobie z agresją ze strony petentów czy trudnych podopiecznych. Kilkudziesięciu pracowników pomocy społecznej i urzędu pracy więziennicy uczyli samoobrony i bezpiecznej organizacji miejsca pracy.

• W szkoleniach wzięło udział kilkudziesięciu pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu.

• Głównym celem kampanii prowadzonej przez SW jest wyposażenie urzędników w podstawową wiedzę i umiejętności, które mogą pomóc im bezpieczniej wykonywać codzienne obowiązki.

• Służba Więzienna planuje kolejne szkolenia dla urzędników w całym województwie.

Warsztaty odbywały się 23 i 24 listopada w Areszcie Śledczym w Zabrzu. Były częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej SW pt. "Bezpieczni w służbie i w pracy - czyli jak pracować z trudnym podopiecznym", która właśnie ruszyła na Śląsku.

Organizatorzy wskazują, że pracownicy różnych instytucji państwowych coraz częściej mają do czynienia z tzw. trudnym klientem. "Nierzadko kontakty te należą do bardzo niebezpiecznych z uwagi na swoją specyfikę i nieprzewidywalność zachowań trudnego podopiecznego. Czasami niestety kończą się agresją fizyczną" - powiedziała rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr Justyna Siedlecka.

W szkoleniach w zabrzańskim areszcie brało udział kilkudziesięciu pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu. To właśnie dyrektorki tych dwóch instytucji przyjęły zaproszenie do udziału w kampanii i skierowały na szkolenie swoich pracowników.

"Na co dzień współpracujemy z tymi placówkami w innym wymiarze, np. organizowaliśmy wspólnie z PUP seminarium o zatrudnieniu skazanych. Cieszymy się, że możemy poszerzyć tą współpracę o dzisiejsze szkolenie" - powiedziała rzeczniczka zabrzańskiego aresztu por. Monika Miłosz.

Głównym celem kampanii prowadzonej przez SW jest wyposażenie urzędników w podstawową wiedzę i umiejętności, które mogą pomóc im bezpieczniej wykonywać codzienne obowiązki. Dwudniowe seminarium prowadzili m.in.: prawnik, psycholog- psychoterapeuta i wychowawca więzienny. Praktyczne warsztaty prowadzili natomiast funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej SW w Katowicach - specjalna kadra instruktorów samoobrony, taktyki i technik interwencyjnych, na co dzień szkoląca funkcjonariuszy SW.

"W sytuacji zagrożenia, życie może nam uratować monitor komputera, pęk kluczy czy zwyczajny długopis. Ważne, aby nie stracić zimnej krwi i umieć wykorzystać do samoobrony to, co mamy pod ręką" - powiedział dowódca katowickiej GISW, mł. chor. Grzegorz Kostyra. Stąd tak ważna jest dobra organizacja miejsca pracy, usytuowanie biurka czy znajomość podstawowych technik samoobrony.

"Spotkaliśmy się z dużym uznaniem i zadowoleniem z warsztatów, co utwierdza nas w przekonaniu, że takie szkolenia są potrzebne. Dla nas wszystkich jest ważne, abyśmy mogli pracować w bezpiecznych warunkach i cieszymy się, że z umiejętności i doświadczenia SW mogą także korzystać pracownicy innych instytucji" - dodała mjr Siedlecka.

SW planuje kolejne szkolenia dla urzędników w całym województwie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!