Partnerzy portalu

Służby podsumowały tegoroczny Pol'and'Rock Festiwal

W czwartek w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowano podsumowanie działań służb, które brały udział w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom Pol'and'Rock Festiwal. - Incydenty, które odnotowaliśmy mają charakter marginalny - ocenił wicewojewoda Wojciech Perczak. Jak dodał, wspólne działania służb wojewody oraz organizatora pozwoliły na zapewnienie wysokiego stanu bezpieczeństwa uczestników tego festiwalu.
  • Jak podano podczas konferencji, w szczycie festiwalu brało w nim udział 285 tys. uczestników, którzy podróżowali 390 pociągami.
  • Przyjechało nimi ponad 56 tys. uczestników, a odjechało ponad 46 tys.
  • W sumie służby odnotowały 142 przestępstwa.

Podczas spotkania I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Bogusław Piotrowski przedstawił dane dotyczące działań policji. Do zabezpieczenia festiwalu wyznaczono ponad 1600 funkcjonariuszy i 460 samochodów (w tym 774 policjantów spoza garnizonu województwa lubuskiego).

Odnotowano 142 przestępstwa, w tym m.in.: 82 posiadania środków odurzających, 22 kradzieże, trzy znieważenia funkcjonariusza, dwa nieumyślne spowodowania śmierci, dwa fałszywe alarmy bombowe, zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierowców. Łącznie zatrzymano 102 osoby, ujawniono 134 wykroczenia i zastosowano 650 pouczeń. Wystawiono również 118 mandatów, skierowano do sądu 16 wniosków o ukaranie i wylegitymowano 2300 osób. Przeprowadzono łącznie ponad 540 interwencji i ponad 33 000 badań trzeźwości.

Z kolei zastępca lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Lesław Gliński przekazał, że przy festiwalu pracowało 136 strażaków i 50 pojazdów różnej specjalizacji. Straż uczestniczyła łącznie w 1036 zdarzeniach: jednym pożarze samochodu, zgłoszeniach o owadach błonkoskrzydłych, udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ponad 1000 przypadkach używania otwartego ognia.

Czytaj też: Nietypowa promocja miasta: darmowe zwiedzanie z profesjonalnym przewodnikiem

Artur Wójtowicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW przestawił działania Systemu Powiadamiania Ratunkowego i System Państwowego Ratownictwa Medycznego. Do zabezpieczenia festiwalu zostały skierowane zespoły ratownictwa medycznego przygotowane przez wojewodę, organizatora festiwalu i burmistrza Kostrzyna nad Odrą. Zespoły wyjeżdżały łącznie 85 razy.

Na czas imprezy przeorganizowano dyspozytornię medyczną i wydzielono dwa stanowiska przeznaczone do wyłącznej obsługi Kostrzyna nad Odrą. W okresie tygodnia, w którym zabezpieczano teren festiwalu, do dyspozytorni wykonano ok. 300 połączeń. Jak poinformowano, również Centrum Powiadamiania Ratunkowego zanotowało 422 głoszenia, co daje wzrost o 25 procent zgłoszeń do średniej dobowej z całego roku.

Festiwal podsumowano podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego (fot. UMWL)
Festiwal podsumowano podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego (fot. UMWL)

Swoją pracę podczas Pol'and'Rock Festiwal podsumowała także Służba Ochrony Kolei. Na czas festiwalu oddelegowano do pracy 102 funkcjonariuszy i trzy mobilne centra monitoringu. Festiwalowicze podróżowali 390 pociągami, a 5 przewoźników obsługiwało 150 pociągów dedykowanych tylko temu wydarzeniu. Na czas odjazdu uczestników festiwalu zorganizowano 4 dodatkowe składy do Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania i Wrocławia.

O pracy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała media zastępca lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. Jolanta Musiała. Łącznie w terenie festiwalu pracowało 37 pracowników PSSE, a w gotowości pozostawało jeszcze 20 pracowników WSSE.

Czytaj też: Mecenat Małopolski: 96 projektów otrzymało dofinansowanie

Kontrole przeprowadzano całodobowo. Wykonano łącznie 85 kontroli obiektów gastronomicznych, 59 kontroli w obszarze medycznym, 15 kontroli stanu porządkowego imprezy oraz kontrole jakości wody zdatnej do spożycia. Instytucja nie odnotowała zbiorowych zatruć pokarmowych.

Pol'and'Rock jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna, 25. edycja, trwała oficjalnie od czwartku, choć część uczestników przyjechała na dawny poligon w Kostrzynie nad Odrą wcześniej; ostatnie koncerty zakończyły się w nocy z soboty na niedzielę. Na pięciu scenach zaprezentowało się kilkudziesięciu artystów z Polski i świata.

KOMENTARZE1

  • r39 2019-08-08 19:13:14
    A ile to wszystko kosztowało i kto płacił? O ile płacił ...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!