Partnerzy portalu

Stan wojenny w Polsce? Rzecznik rządu skomentował

Nie ma decyzji o wprowadzeniu staniu wojennego na granicy polsko-białoruskiej - powiedział  rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział również, że gdy stan wyjątkowy w tym regionie się skończy, dostęp do strefy przygranicznej będzie ograniczony przez zapisy ustawy dot. budowy zapory.
  • Piotr Müller poinformował, obecnie na granicy polsko-białoruskiej pracuje kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy różnych formacji - Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej - a liczba tej jest zwiększana.
  • Obecnie nie ma planu wprowadzenia stanu wojennego przy granicy. Mamy do czynienia z działaniami o hybrydowymi - zaznaczył.
  • Prób forsowania granicy dokonują nie białoruscy funkcjonariusze, ale instruowani przez nich migranci. To trudniejsza sytuacja polityczna i prawna. Możemy się tylko spodziewać, że te działania będą się nasilać - wyjaśnił.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji oraz materiałów wideo publikowanych m.in. przez MON wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

Piotr Müller pytany we wtorek w Radiu Wnet o rozwiązania zabezpieczające polską granicę w obliczu tych wydarzeń podkreślił, że odpowiedzią strony polskiej na działania białoruskie jest ciągłe zwiększanie sił zabezpieczających granicę. Jak poinformował, obecnie na granicy polsko-białoruskiej pracuje kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy różnych formacji - Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej - a liczba tej jest zwiększana.

Jak podkreślił, obecnie nie ma planu wprowadzenia stanu wojennego przy granicy. "Mamy do czynienia z działaniami o hybrydowymi" - zaznaczył rzecznik rządu. Zwrócił uwagę, że prób forsowania granicy dokonują nie białoruscy funkcjonariusze, ale instruowani przez nich migranci. "To trudniejsza sytuacja polityczna i prawna" - zauważył. "Możemy się tylko spodziewać, że te działania będą się nasilać" - powiedział.

"Spodziewamy się kolejnych działań. W nocy były pojedyncze próby (przekroczenia polskiej granicy - red.), ale nie dochodziło do scen takich, jak wczoraj w ciągu dnia" - powiedział Müller. Poinformował także, że w nocy do grupy migrantów, która obozuje niedaleko Kuźnicy dołączyły kolejne osoby, ale nie ma na razie informacji o kolejnych licznych kolumnach migrantów zmierzających w stronę polskiej granicy.

Müller poinformował, że we wtorek rano premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak byli w Kuźnicy, gdzie spotkali się z żołnierzami.

Pytany o metody zabezpieczania granicy i próby niszczenia zbudowanego do tej pory ogrodzenia, zaznaczył, że zniszczone ogrodzenie będzie w miarę możliwości odbudowywane; przypomniał również, że docelowo na granicy ma powstać "o wiele bardziej skuteczna duża zapora".

Odnosząc się do kwestii trwającego w strefie przy granicy polsko-białoruskiej stanu wyjątkowego, Müller ocenił, że wprowadzenie go było "bardzo dobrą decyzją". Zapowiedział, że gdy 30 listopada stany wyjątkowy się skończy, w zabezpieczaniu granicy pomocne będą zapisy uchwalonej przez Sejm ustawy o budowie zapory, które będą ograniczały możliwość przebywania w strefie przy samej granicy państwowej.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku, od godz. 7 rano, do odwołania, zawieszony został ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy; zarówno osobowy, jak i towarowy; zawieszony zostanie ruch zarówno towarowy, jak i osobowy. Przejście w Kuźnicy będzie zamknięte do odwołania.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W ostatnim czasie dochodziło do prób siłowego wejścia na terytorium Polski przez cudzoziemców grupowanych przez białoruskie służby pod granicą, a także do prowokacji ze strony tych służb.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na odcinku granicy z Białorusią w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku ma powstać zapora.

KOMENTARZE2

  • morelIsta 2021-11-09 21:01:26
    Do RÓWNOŚĆ & DEMOKRACJA: Jak zaczynasz pisać na forum, to nie ćpaj ani nie chlaj technicznego spirytusu, bo to rzuca się na móżdżek z resztkami zdegenerowanych szarych komórek.
  • RÓWNOŚĆ & DEMOKRACJA 2021-11-09 10:26:09
    Morawecki oraz Błaszczak byli w Kuźnicy, gdzie spotkali się z żołnierzami. A z imigrantami nikt się nie spotkał ? Zabrakło czasu ? Proponuję, w celu likwidacji trudnej do opanowania wypowiedzenie wojny Muslinom i w kwadrans później się poddać , efekt murowany !

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!