Partnerzy portalu

Starodruki trafiły do miejskiej biblioteki

  • PAP
  • 11 lutego 2012 - 14:42
426 starych ksiąg, w tym 172 starodruki z parafialnej biblioteki w Kolbuszowej (Podkarpackie) trafiły na 10 lat do depozytu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w tym mieście. Zostaną poddane renowacji i szczegółowemu opracowaniu historycznemu.
Jak poinformował w sobotę dyrektor kolbuszowskiej biblioteki Andrzej Jagodziński, najstarszy zidentyfikowany starodruk pochodzi z 1535 roku. "Jest jeszcze co najmniej jeden starszy, ale na razie nie wiemy, co to za księga i z którego roku. Brak jej bowiem karty tytułowej" - dodał.

Zdeponowane woluminy są w kilku językach. Najwięcej, bo 101 pozycji, jest w języku polskim, 85 w niemieckim, 66 łacińskim i pojedyncze egzemplarze po włosku i hebrajsku. Oprócz starodruków z XVI-XVIII wieku są tam także XIX-wieczne książki. Dyrektor nie chciał na razie mówić o szczegółach dotyczących treści woluminów czy ich tytułów.

Wiadomo jedynie, że większość pozycji z całego zbioru to traktaty teologiczne, ale także księgi historyczne, dotyczące życia i obyczajów mieszkańców Kolbuszowej. Jest tam też m.in. wzmianka z 1604 roku o bibliotece parafialnej.

Na wielu starodrukach znajdują się notatki księży proboszczów dotyczące np. własności księgi, daty jej zakupu lub tego, od kogo parafią ją otrzymała.

"To bezcenne źródło do opracowania biografii np. poszczególnych proboszczów, ale i właścicieli Kolbuszowej. Szczególnie, że miasto nasze nie ma zbyt wiele dokumentów dotyczących swojej historii" - zauważył Jagodziński. Przypomniał, że miasto w przeszłości ulegało kilka razy pożarom. Zostało także zupełnie zniszczone w 1939 roku, w czasie II wojny światowej.

Jak zauważył, podstawowym celem przekazania księgozbioru do publicznej biblioteki jest jego opracowanie historyczne i renowacja starych ksiąg. Wiele z nich ma zniszczone oprawy, które same w sobie są niezwykle cenne. Niektórym brak stron tytułowych.

Jagodziński zaznaczył, że w najbliższym czasie zabytkowe woluminy zostaną oddane specjalistom do konserwacji i zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem. Później będą szczegółowo badane, opisywane, inwentaryzowane. Zostanie opracowany także pełny katalog wszystkich pozycji, jakie znajdują się w tym księgozbiorze. Docelowo cały zbiór zostanie opisany w wersji cyfrowej i przekazany do użytku publicznego. Oryginał pozostanie w Kolbuszowej.

Dyrektor dodał, że środków finansowych na te wszystkie zadania będzie poszukiwał m.in. u konserwatora zabytków, ale także z różnych programów unijnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!