Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Stołeczny ratusz zaskoczony skalą oporu mieszkańców wobec strefy Tempo 30

Wydaje mi się, że ratusz jest zaskoczony skalą oporu mieszkańców i kontrowersji, jakie budzi strefa Tempo 30 - powiedział wiceprzewodniczący miejskiej komisji infrastruktury i inwestycji radny PiS Maciej Binkowski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zakończył się pierwszy etap konsultacji w sprawie wprowadzenia strefy Tempo 30.
  • Pomysł jej wprowadzenia ma wielu zagorzałych propagatorów jak i przeciwników.
  • - Wydaje mi się, że ratusz jest zaskoczony skalą oporu mieszkańców i kontrowersji, jakie budzi strefa Tempo 30 - powiedział Binkowski.

- Wydaje mi się, że ratusz jest zaskoczony skalą oporu mieszkańców i kontrowersji, jakie budzi strefa Tempo 30. Mnie osobiście to nie dziwi, bo my już od dawna apelowaliśmy, mówiliśmy, że to zły pomysł. Prosiliśmy, żeby miasto i pan Trzaskowski zatrzymali się. Jest to bardzo kontrowersyjny temat, budzący protesty i kontrowersje" - powiedział Binkowski. "A przypominam, że wchodzimy w okres wyborczy" - dodał.

Plany wprowadzenia strefy Tempo 30 dotyczą ulic mniejszych

Przypomniał o sytuacji, która miała już miejsce w tej kadencji samorządu, kiedy prezydent Trzaskowski chciał zrobić przysłowiowy "skok na kasę" i gwałtownie podniósł opłatę za użytkowanie wieczyste. "Dostał telefon od kierownictwa Platformy Obywatelskiej, że ma się z tego pomysłu wycofać, bo ze względu na kalendarz wyborczy, to nie jest dobry czas na takie decyzje" - zaznaczył radny. "Obstawiam, że mamy tu do czynienia z podobną sytuacją. Platforma Obywatelska po prostu boi się rozgniewać swoich wyborców mieszkających w Warszawie na parę miesięcy przed wyborami parlamentarnymi" - podkreślił.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski pytany o decyzję w sprawie strefy Tempo 30 odpowiedział, że odbędą się jeszcze konsultacje dzielnicowe.

- Chcemy, żeby mieszkańcy mogli się zapoznać z dokładnymi mapami, gdzie ewentualnie takie ograniczenia miałyby być wprowadzone i na razie nie ma żadnej decyzji w tej sprawie. Konsultujemy ją i w momencie, kiedy konsultacje się zakończą będziemy informować o konkretnych decyzjach w tej sprawie - podkreślił.

Zaznaczył, że plany wprowadzenia strefy Tempo 30 dotyczą ulic mniejszych, na których same dzielnice wprowadzają tego typu ograniczenia. - Nie dotyczą ulic przelotowych, czy wylotowych z miasta, gdzie wiadomo, że prędkość poruszania będzie inna - dodał.

- Rząd PiS podjął zobowiązania w tej sprawie, jeżeli chodzi o kwestie związane z polityką miejską. Są dokumenty rządowe, w których są jasne zalecenia mówiące o tym, żeby wprowadzać tego typu strefy bezpieczeństwa. Jest to trend europejski, który podziela rząd PiS. Natomiast my w Warszawie traktujemy tę sprawę bardzo poważnie i przede wszystkim poważnie traktujemy konsultacje z mieszkańcami - powiedział prezydent Warszawy.

Konsultacje nie cieszyły się zainteresowaniem warszawiaków

W ramach pierwszego etapu konsultacji odbyły się dwa spotkania online - 15 i 28 listopada ubr. Ponadto zorganizowano dwa punkty konsultacyjne w Centrach Aktywności Międzypokoleniowej, gdzie przedstawiciele Biura Zarządu Ruchu Drogowego odpowiadali na pytania mieszkańców i zbierali ich opinie. Uwagi do mapy stref Tempo 30 można było również przesłać mejlowo.

Według raportu opublikowanego na stronie ratusza, konsultacje nie cieszyły się zainteresowaniem warszawiaków. W dwóch spotkaniach online wzięły udział łącznie tylko 153 osoby. Transmisję na YouTube w czasie rzeczywistym obejrzało 76 użytkowników, którzy komentowali, wyrażali swoje opinie i zadawali pytania (odpowiednio 491 i 270 wiadomości na czacie). Do zakończenia konsultacji społecznych transmisje ze spotkań wyświetlono odpowiednio 569 i 232 razy.

Około 60 osób skorzystało z możliwości spotkania w punktach konsultacyjnych, z czego pisemne uwagi złożyło odpowiednio 6 i 25 osób). Przesłano również ponad 1100 uwag drogą mejlową.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!