Partnerzy portalu

Strażacy przygotowali spot "NIE dla czadu"

Kilkunastominutowy film oraz spot towarzyszący ogólnopolskiej kampanii "NIE dla czadu" zaprezentowano oficjalnie w środę w Radomiu. Film ma przestrzec przed zatruciem tlenkiem węgla, do którego dochodzi często w okresie jesienno-zimowym.

Przygotowali go radomscy strażacy we współpracy m.in. z aktorami z teatru w Radomiu. Gościnnie wystąpił aktor Adam Ferency.

Jak poinformował na konferencji prasowej w Radomiu (zabierz głos/oceń prezydenta) rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak film będzie dostępny na stronach internetowych Komendy Głównej PSP oraz komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich w całym kraju.

Rzecznik zaznaczył, że materiał może być również wykorzystywany przez różnego rodzaju instytucje i organizacje, które dbają o bezpieczeństwo lub prowadzą działalność edukacyjną oraz przez lokalne media. Film jest już m.in. emitowany w komunikacji miejskiej w Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta).

Według Frątczaka problematyka zatruć węglem jest szczególnie ważna w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie - jak wynika ze strażackich statystyk - wzrasta liczba zaczadzeń. Od piątku w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem czadu zginęło 11 osób, a 90 uległo podtruciu.

Strażacy przypominają, że aby uchronić się przed zatruciem czadem, należy zapewnić właściwą wentylację pomieszczeń, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i regularnie wykonywać fachowe przeglądy komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej. Strażacy radzą też, by w mieszkaniu instalować czujki, które sygnalizują obecność tlenku węgla. Ich koszt to 80-120 zł.

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu i innych narządów. Zatruciu towarzyszy ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, senność i nudności.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!