Partner portalu

PARTNER SERWISU

Święto Wojska Polskiego. 1500 żołnierzy na ulicach Warszawy. Zobaczcie zdjęcia z defilady

Defiladą wojskową z udziałem 1500 żołnierzy, około 200 pojazdów i kilkudziesięciu statków powietrznych zakończyły się uroczystości państwowe Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Zobaczcie jak na zdjęciach prezentuje się Wojsko Polskie oraz jego sojusznicy.

• Uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze oraz uroczysta defilada wojskowa Alejami Ujazdowskimi to był kulminacyjny element obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

• Podczas ceremonii przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

• Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku. 

– 15 sierpnia to wielkie święto wiktorii w Bitwie Warszawskiej, święto przełomu w wojnie polsko-bolszewickiej w odpieraniu bolszewickiej napaści na Polskę i Europę - mówił w Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda.

www.twitter.com
www.twitter.com

Obchody Święta Wojska Polskiego, w których wzięły udział najwyższe władze państwowe, rozpoczęła msza święta za Ojczyznę, która odprawiona została w Katedrze Polowej WP. Następnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza (Plac Marszałka J. Piłsudskiego) oraz przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza).

www.twitter.com
www.twitter.com

Z kolei w Ossowie pod Warszawą z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odsłonięto popiersie śp. Marii Kaczyńskiej i śp. kpt. Pawła Janeczka z Biura Ochrony Rządu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

www.twitter.com
www.twitter.com

– Odsłaniamy dzisiaj pomniki naszych bohaterów, odsłaniamy pomniki dwóch osób być może najbliższych panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu; tych, którzy byli przy nim zawsze – jego małżonki, pierwszej damy, ukochanej osoby pana prezydenta, i jego najbliższego obrońcy, tego, który był z nim zawsze, który go strzegł aż do końca, który razem z nim poniósł śmierć w tym okrutnym dramacie smoleńskim – mówił podczas ceremonii minister Antoni Macierewicz.

www.twitter.com
www.twitter.com

Warto przypomnieć, że po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpocznie się piknik w parku Agrykola, gdzie będzie można wsiąść do pojazdów wojskowych, będzie też prezentowany sprzęt historyczny.

www.twitter.com
www.twitter.com

Zaplanowano również koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (g.16.00, Agrykola). Zaś w Amfiteatrze (Teatr na Wodzie) od godz. 13.00 do 18.00 trwa koncert laureatów Festiwalu Piosenki i Tańca organizowanego w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego 2017”.

www.twitter.com
www.twitter.com

Wzdłuż ulicy Myśliwieckiej i Szwoleżerów od godz. 10.00 jest prezentowana wystawa sprzętu wojskowego, stanowisko Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także ciesząca się od wielu lat wielką popularnością polowa kuchnia.

www.twitter.com
www.twitter.com

Na boisku sportowym w okolicach Łazienek od godz. 13.00 czynne będzie miasteczko wojskowe, a w nim m.in. pokazy dynamiczne wyszkolenia żołnierzy, prezentacja elementów szpitala polowego zakaźnego wraz z wyposażeniem oraz saperski tor przeszkód dla dzieci.

www.twitter.com
www.twitter.com

Warto przypomnieć, że dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

www.twitter.com
www.twitter.com

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!