PARTNER PORTALU

Świętokrzyskie odwiedziło 3,5 mln turystów

  • PAP    28 lutego 2014 - 18:07
Świętokrzyskie odwiedziło 3,5 mln turystów

3,5 mln turystów odwiedziło w 2013 r. 70 najbardziej atrakcyjnych miejsc województwa - poinformował Urząd Marszałkowski w Kielcach. To prawie trzy razy więcej niż wynosi liczba mieszkańców województwa. Najchętniej odwiedzanym miejscem był Jura Park w Bałtowie.
Według dyrektora departamentu odpowiedzialnego za turystykę i promocję w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, Jacka Kowalczyka, wyniki wskazują, że kryzys nie dotknął w szczególny sposób branży turystycznej w regionie, są to dane zbliżone do tych za 2012 r., który był rekordowy dla Świętokrzyskiego.

Urząd Marszałkowski czeka na dane dotyczące liczby wykupionych miejsc noclegowych. "Po trzech kwartałach liczba sprzedanych noclegów przebiła poziom jednego miliona, jest więc szansa, że w skali roku uda nam się osiągnąć wynik z poprzedniego roku (1,4 mln - PAP)" - powiedział w piątek PAP Kowalczyk.

Pobicie rekordu z 2012 r. może być jednak trudne z powodu opóźnionej zimy. W grudniu, z powodu pogody, w regionie nie działał ani jeden wyciąg narciarski, a to mogło się przełożyć na wyniki sprzedaży w hotelach i pensjonatach.

Największym zainteresowaniem, tak jak w latach ubiegłych, cieszył się Jura Park w Bałtowie (powiat ostrowiecki), w którym znajdują się m.in. oryginalnej wielkości modele dinozaurów oraz park prezentujący geologiczną historię Ziemi. W sezonie narciarskim dodatkowych turystów do tego miejsca przyciąga m.in. wyciąg narciarski i przygotowana z myślą o najmłodszych "Wioska św. Mikołaja".

Dużym powodzeniem nadal cieszy się turystyczne i historyczne centrum regionu, czyli Sanktuarium na Świętym Krzyżu, które w 2013 r. odwiedziło prawie 250 tys. turystów oraz Kielce i okolice. Tylko Targi Kielce w ub. roku odwiedziło 217 tys. osób. Z kolei obiekty Muzeum Narodowego zlokalizowane w Kielcach oraz Oblęgorku k. Kielc zobaczyło łącznie ponad 150 tys. zwiedzających.

Zbliżonym zainteresowaniem może pochwalić się uważany za "lokomotywę" regionalnego ruchu turystycznego Sandomierz. Trasę podziemną na Starówce w ub.r. odwiedziło 124 tys. osób. Z kolei na położoną nieopodal Bramę Opatowską, stanowiącą część dawnych założeń obronnych miasta, bilety wstępu kupiło 101 tys. osób. Dobrym wynikiem może pochwalić się także Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, które odwiedziło 86 tys. turystów.

Zaskakująco dobry wynik odnotowały także podkieleckie Chęciny i okolice. Zaskakujący, ponieważ przez cały 2013 r. z powodu prac remontowych zamknięta dla zwiedzających była największa atrakcja miasta - ruiny Zamku Królewskiego, które wcześniej corocznie odwiedzało ponad 100 tys. turystów. Mimo tego atrakcjom gminy udało się przyciągnąć ponad 200 tys. zwiedzających, z czego prawie 100 tys. zdecydowało się obejrzeć "Jaskinię Raj". Niewiele mniej, bo ok. 90 tys., zwiedziło Park Etnograficzny w Tokarni, wchodzący w skład Muzeum Wsi Kieleckiej. Znaczący wzrost liczby turystów odnotowano w przypadku ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe (powiat opatowski), które w 2013 r. odwiedziło 160 tys. osób (w 2012 - 103 tys.).

Dynamiczny wzrost zainteresowania turystów notuje południowa, uzdrowiskowa część województwa świętokrzyskiego w powiecie buskim. Oddane do użytku na początku roku Baseny Mineralne w Solcu Zdroju odwiedziło 100 tys. turystów. Warto dodać, że sam Solec zamieszkuje 900 osób. "Na mapie województwa pojawił się kolejny mocny punkt. Turystyka uzdrowiskowa, zdrowotna ma szansę na dalszy, bardzo dynamiczny rozwój" - ocenił Kowalczyk.

Powodzeniem u turystów cieszą się także miejsca kultu religijnego w regionie. Oprócz wspomnianego klasztoru na Świętym Krzyżu 300 tys. osób odwiedziło Sanktuarium w Kałkowie-Godowie (powiat starachowicki), a 71 tys. - Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kamiennej.

Województwo świętokrzyskie zamieszkuje obecnie niespełna 1,3 mln osób. Większość atrakcji turystycznych zlokalizowana jest w rejonie Gór Świętokrzyskich, Kielc, Sandomierza oraz Ponidzia. Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki w regionie działa sto hoteli.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (1)

  • leda, 2014-03-03 19:26:37

    Świętokrzyskie jest piękne, ale ciągle jest tu za mało tanich hotelików, pensjonatów, domów turysty, schronisk. Powstały, co prawda drogie hotele w Kielcach, ale brakuje miejsc dla niezamożnych turystów, a to oni napędzają turystykę. Komunikacja publiczna w regionie nie jest najgorsza, ale też mogła...by być w niektórych kierunkach lepsza.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!