Partner portalu

PARTNER SERWISU

System ostrzegawczy pomoże żeglarzom na Mazurach

  • PAP
  • 26 kwietnia 2016 - 13:20
• Sezon żeglarski na Wielkich Jeziorach Mazurskich rozpoczyna się w najbliższą sobotę.
• Zakończył się przegląd Systemu Sygnalizacji Ostrzegawczej. Testy wypadły pozytywnie. 
• Specjalne maszty ostrzegają przed burzami i silnym wiatrem.

Na mazurskich jeziorach zakończył się przegląd Systemu Sygnalizacji Ostrzegawczej, który uprzedza żeglarzy przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Zostanie on uruchomiony w sobotę, tego dnia rusza też sezon żeglarski.

System Sygnalizacji Ostrzegawczej to sieć 17 masztów, na których są zamontowane lampy. W razie niebezpieczeństwa lampy, które są widoczne z całego Szlaku Wielkich Jezior, błyskają. Jeśli jest 40 błysków na minutę oznacza to komunikat "Uwaga, spodziewane burze i wiatr", jeśli częstotliwość błysków wzrasta do 90 na minutę oznacza to bezpośrednie niebezpieczeństwo wystąpienia burzy i silnego wiatru. System masztów ustawiono na Mazurach w 2011 roku aby ostrzegać żeglarzy przed gwałtownym załamaniem pogody.

W ostatnich dniach cały system ostrzegawczy był sprawdzany pod kątem sprawności działania. Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszula Tomoń, testy zakończyły się pozytywnie i cały system zacznie działać w sobotę. Tego dnia, zgodnie z wydanym wcześniej komunikatem nawigacyjnym RZGW, rozpocznie się także sezon żeglarski na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jarosław Sroka w poprzednich latach żeglarze zazwyczaj przestrzegali komunikatów nadawanych przez maszty i w razie niebezpieczeństwa spływali do brzegów, czy portów.

Tegoroczna majówka na Mazurach zapowiada się wyjątkowo dobrze - pensjonaty, hotele i firmy czarterowe mają wiele rezerwacji. Turyści rezerwują już na Mazurach pobyty wakacyjne. W ocenie branży turystycznej tak wielu rezerwacji o tej porze roku w przeszłości nie było.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!