Partnerzy portalu

Szukają pamiątek z kopca

  • ZWI
  • 13 marca 2012 - 11:32
Urzędnicy piekarskiego magistratu czekają na zdjęcia, dokumenty i pamiątki, związane z usypywaniem kopca. Materiały złożą się na jubileuszową książkę, którą wyda Urząd Miasta.
Ponad 350 metrów wysokości, 29 tys. metrów sześciennych masy, ziemia z grobów władców polski, prochy rycerzy spod Grunwaldu i urny przesiąknięte krwią walczących o wolność ojczyzny Polaków. Na Śląsku jest tylko jedno takie miejsce – Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Od dzisiaj urzędnicy piekarskiego magistratu czekają na zdjęcia, dokumenty i pamiątki, związane z usypywaniem kopca. Materiały złożą się na jubileuszową książkę, którą wyda Urząd Miasta (oceń działania prezydenta Piekar Śląskich).

 W tym roku przypada 75. rocznica usypania piekarskiego Kopca Wyzwolenia. Z tej okazji miasto wyda specjalną publikację na temat historii jego powstawania. Składać się będzie, między innymi, z materiałów, będących w posiadaniu potomków tych, którzy kopiec sypali własnymi rękami.

- Kopiec Wyzwolenia to miejsce szczególne dla każdego Ślązaka, dlatego w tym roku chcemy piekarzanom i mieszkańcom regionu przypomnieć jego historię - mówi Stanisław Korfanty, prezydent Piekar Śląskich.

 Cykl związanych z piekarskim kopcem imprez rozpocznie się już w kwietniu. W poniedziałek wielkanocny odbędzie się coroczne puszczanie latawców. Ta organizowana wspólnie przez Stowarzyszeniem „Kuklok” i Urząd Miasta impreza ma już swoją tradycję i renomę w województwie. Kulminacja obchodów zaplanowana jest na Noc Świętojańską (23. czerwca). Wtedy przy Kopcu Wyzwolenia odbędzie się wielki piknik harcerski, połączony z koncertem plenerowym i  innymi atrakcjami. - Wszystkie nasze działania nastawione są z jednej strony na integrację mieszkańców oraz ożywienie ważnego miejsca historycznego, jakim jest w naszym mieście kopiec – z drugiej - mówi Anna Garcorz, naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Funduszy Europejskich UM.

Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie wydanie specjalnej publikacji, poświęconej historii powstawania Kopca Wyzwolenia. – Chcemy ją przygotować wspólnie z mieszkańcami – mówi Anna Garcorz. Od dzisiaj do Urzędu Miasta można przynosić fotografie, dokumenty, mapy i wszelkiego rodzaju pamiątki, związane z historią piekarskiego Kopca. – Bardzo prosimy wszystkich, którzy posiadają tego typu przedmioty o kontakt z Wydziałem Promocji – namawia naczelniczka. – Ważne jest dla nas właściwie wszystko, co wiąże się z Kopcem Wyzwolenia – dodaje.

Apel skierowany jest nie tylko do mieszkańców Piekar Śląskich – piekarski kopiec sypali ochotnicy z wielu stron kraju. W pracach udział brali ułani z III Pułku w Tarnowskich Górach, żołnierze, policjanci, celnicy i kadeci lwowscy. Do pracy zgłaszali się także członkowie różnych organizacji i instytucji: Związku Płockiej Młodzieży Polskiej, Bractwa Strzeleckiego z Grudziądza, Związku Restauratorów, Właścicieli Kawiarń i Hoteli Województwa Śląskiego, zakonu Ojców Bonifratrów. Pracowali mieszkańcy Radomia, Gdyni, Krakowa, Częstochowy, Kalisza, Włocławka, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i wielu innych miejscowości. Najbardziej zaangażowaną grupą byli jednak powstańcy. Sypać kopiec przyjeżdżali często dowódcy oddziałów III powstania: mjr Ludyga-Laskowski, płk Sikorski, Fojkis, Paul, Cyms, Gajdzik, Mastalerz, Niemczyk, Szędzielorz. Pieszo do Piekar przybywali też powstańcy śląscy grupy krakowskiej – Arkadiusz Zieliński i Zygmunt Sitek (przynieśli ziemię z Wawelu i Kopca na Sowińcu).

Urzędnicy mają nadzieję, że zebrane materiały złożą się na pierwszą kompleksową monografię historii piekarskiego Kopca Wyzwolenia. Jej wydanie sfinansuje Urząd Miasta. – Ze względu na kwestie wydawnicze i techniczne, najlepiej byłoby, gdyby pamiątki dotarły do nas do końca marca, bo książkę chcielibyśmy wydać jeszcze w czerwcu – wyjaśnia Anna Garcorz.

Oficjalne uroczystości jubileuszowe na kopcu odbędą się 20. czerwca. 75 lat temu – 20. czerwca 1937 roku – świeżo usypany Kopiec Wyzwolenia został uroczyście poświęcony. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych symboli Piekar Śląskich
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!