Tak miasta świętowały 11 listopada
Warszawa
11 listopada to okazja, aby uczestniczyć w oryginalnej lekcji historii. Ulicami stolicy maszerują rekonstruktorzy w mundurach z różnych powstań i wojen. Można zobaczyć m.in. żołnierzy z powstań listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego i warszawskiego, z I i II wojny światowej.
– Od kilku lat 11 listopada świętujemy radośnie. W Warszawie mamy marsz „Razem dla Niepodległej", defiladę historyczną, Bieg Niepodległości – każdy może dla siebie wybrać formę świętowania – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
W 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada ulicami Warszawy kolejny raz przeszedł Marsz Niepodległości. Uczestnicy przeszli w tym roku z centrum Warszawy na Pragę. Dokładna trasa wiodła z ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, rondem Waszyngtona i al. Zieleniecką do parku Skaryszewskiego. Marsz Niepodległości, który w założeniu ma być pokojową manifestacją patriotyzmu, tradycyjnie i w tym roku został niestety zakłócony przez zadymiarzy. W efekcie zatrzymanych zostało 220 chuliganów, a 23 policjantów zostało rannych.
Odbył się także marsz "Razem dla Niepodległej". Poza prezydentem w marszu uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym marszałkowie Sejmu i Senatu - Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz, były premier Donald Tusk i niektórzy ministrowie, m.in. szef MON Tomasz Siemoniak.
Oficjalne polityczne obchody to jednak tylko jedna strona medalu obrazującego 11 listopada w Polsce. W wielu miastach patriotyczne uniesienia miały bardziej frywolną formę
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.