Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Tak miasta świętowały 11 listopada

  • AW
  • 12 listopada 2014 - 08:54

Warszawa

11 listopada to okazja, aby uczestniczyć w oryginalnej lekcji historii. Ulicami stolicy maszerują rekonstruktorzy w mundurach z różnych powstań i wojen. Można zobaczyć m.in. żołnierzy z powstań listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego i warszawskiego, z I i II wojny światowej.

– Od kilku lat 11 listopada świętujemy radośnie. W Warszawie mamy marsz „Razem dla Niepodległej", defiladę historyczną, Bieg Niepodległości – każdy może dla siebie wybrać formę świętowania – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

W 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada ulicami Warszawy kolejny raz przeszedł Marsz Niepodległości. Uczestnicy przeszli w tym roku z centrum Warszawy na Pragę. Dokładna trasa wiodła z ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, rondem Waszyngtona i al. Zieleniecką do parku Skaryszewskiego. Marsz Niepodległości, który w założeniu ma być pokojową manifestacją patriotyzmu, tradycyjnie i w tym roku został niestety zakłócony przez zadymiarzy. W efekcie zatrzymanych zostało 220 chuliganów, a 23 policjantów zostało rannych.

Odbył się także marsz "Razem dla Niepodległej". Poza prezydentem w marszu uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym marszałkowie Sejmu i Senatu - Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz, były premier Donald Tusk i niektórzy ministrowie, m.in. szef MON Tomasz Siemoniak.

Oficjalne polityczne obchody to jednak tylko jedna strona medalu obrazującego 11 listopada w Polsce. W wielu miastach patriotyczne uniesienia miały bardziej frywolną formę


KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!