Partner portalu

Transport publiczny ma nową broń przeciwko koronawirusowi

  • ZWI
  • 2 marca 2021 - 16:44
Może się okazać, że wkrótce autobusy będą jednym z najbezpieczniejszych miejsc w przestrzeni publicznej. Przewoźnik na Dolnym Śląsku w wybranych pojazdach zainstaluje specjalne oczyszczacze.
  • POLBUS PKS, największy przewoźnik na Dolnym Śląsku, zawarł umowę na zakup oczyszczaczy powietrza II generacji, które neutralizują wirusy, w tym koronawirusa.
  • Takie samo rozwiązanie stosuje już Wielka Brytania i Irlandia w 400 autokarach pracowniczych.
  • Aura Air, bo tak nazywa się urządzenie, o którym mowa, stale kontroluje jakość powietrza oczyszczając je ze smogu i równocześnie eliminując wirusy, bakterie i grzyby.

To urządzenie, które zbudowane jest z czterech różnych filtrów. Filtr HEPA jest dodatkowo impregnowany miedzią, dzięki czemu zatrzymuje większe zanieczyszczenia (do 30 mikronów). Z wirusami rozprawia się światło UV-C LED oraz sterionizer, który rozbija strukturę białkową wirusów i bakterii przy pomocy jonów ujemnych i dodatnich. Aura Air nie generuje ozonu, jak inne urządzenia, a jak wiadomo, duże ilości ozonu mogą być niebezpieczne dla płuc.

Dotychczas autobusy musiały były sterylizowane po zjeździe do zajezdni. Teraz oczyszczanie powietrza wewnątrz pojazdu będzie się odbywać bez przerwy, w czasie jazdy, automatycznie po zamknięciu drzwi.

- Widzimy, że pasażerowie mają czasem opory przed korzystaniem z transportu publicznego. Niepotrzebnie. Dbamy o prawidłową wentylację i dezynfekcję w naszych pojazdach, przestrzegamy ograniczeń wynikających z zaleceń epidemiologów. Teraz zaczynamy korzystać z technologii, która nie tylko poprawi ochronę pasażerów przed koronawirusem, ale także uchroni ich przed wieloma innymi czynnikami chorobotwórczymi – mówi prezes spółki POLBUS PKS Mariusz Kruk.

Oczyszczanie i kontrola jakości powietrza

Aura Air to pierwsze urządzenie, które filtruje, dezynfekuje i monitoruje jakość powietrza, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi w szpitalu Sheba Medical Center, uznanym przez Newsweek za jeden z 10 najlepszych szpitali na świecie.

Zgodnie z atestem higienicznym NIZP-PZH system Aura Air jest przeznaczony do montażu w hotelach, biurach, szkołach, sklepach, urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej oraz w gabinetach lekarskich i stomatologicznych, pojazdach komunikacji zbiorowej, a także obiektach mieszkalnych.

Zasięg urządzenia to 55 mkw. lub 133 m sześciennych co sprawia, że jedno urządzenie zapewni dobrą jakość powietrza w całym autobusie.

Dodatkowym aututem Aura Air jest nowoczesny wygląd i dość niewielki rozmiar. Liczy się to, że szybko i skutecznie, z niezwykle dużą mocą oczyszcza do 350 m sześc. powietrza na godzinę.

- Z Aurą Air będziemy podróżować nie tylko autobusami, ale też pociągami i samolotami. To oczyszczacz powietrza, który zostanie z nami długo po pandemii. Oczywiście, obecnie priorytetem jest walka z epidemią. I nareszcie mamy narzędzie, które neutralizuje koronawirusa na bieżąco, w czasie rzeczywistym. Ale zła jakość powietrza jest dużo szerszym problemem. Przyczynia się ono do 50 proc. chorób na świecie i ważne jest to, żebyśmy zwracali uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy – mówi Marcin Weksler, prezes Mobile SCANMED Systems, który założył TestujCOVID.pl i dostarcza urządzenia oparte o nowe technologie.

Jak działa Aura Air w autobusach?

Aura Air filtruje i dezynfekuje powietrze w czterech krokach:

-Filtr wstępny filtruje duże cząsteczki kurzu, pyłków, owadów, sierści zwierzęcej i innych.

-Filtr HEPA filtruje 99,98% cząsteczek stałych o wielkości 0,3 mikrona, dodatkowo miedziany filtr warstwowy zatrzymuje m.in. wirusy i bakterie.

-Sterionizer generuje jony dodatnie i ujemne – podobnie jak te występujące w naturze – dzięki temu oczyszcza i odświeża powietrze w pomieszczeniach oraz eliminuje wyżej wymienione szkodliwe zanieczyszczenia.

- Diody UV-C neutralizują bakterie, wirusy i pasożyty poprzez niszczenie ich białek na błonie komórkowej.

Dzięki tej poczwórnej kombinacji urządzenie osiąga ponad 99 proc. efektywność w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2.

Filtr należy wymieniać co pół roku. Aura Air jest wspierana przez sztuczną inteligencję. Ma wbudowanych 7 czujników. Co 10 sekund monitoruje powietrze, i jeśli np. wykryje więcej CO2, wtedy automatycznie koryguje swoje ustawienia.

- Naszym celem jest zapewnienie Polakom maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu. Czyste powietrze jest łatwo wyczuwalne i zdrowe dla nas. Pandemia, która jest koszmarnym doświadczeniem, jednocześnie uświadomiła nam, że powinniśmy mocniej zwracać uwagę na profilaktykę. Aura Air jest tak zbudowana, że może być instalowana w mieszkaniach, restauracjach, urzędach, właściwie w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo, np. zainstalowana w transporcie, autobusowym i kolejowym stanowi zachętę dla pasażerów i wartość dodaną dla przewoźników –dodaje Marcin Weksler.

Oczyszczacze Aura Air zostaną zainstalowane w wybranych pojazdach POLBUS.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!