Partnerzy portalu

Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty. Odbędą się ćwiczenia

  • PAP
  • Opublikowano: 27 października 2021 - 10:54
W nocy z 28 na 29 października przez kilka godzin zamknięty będzie tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Między 22.00 a 3.00 odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan, celem ćwiczeń będzie doskonalenie umiejętności współpracy służb ratunkowych i operatorów pracujących w Centrum Zarządzania Tunelem.

"Policjanci, strażacy i ratownicy medyczni przećwiczą w praktyce działanie podczas sytuacji zagrożenia. Przetestowane będą również procedury zawarte w instrukcji bezpieczeństwa tunelu oraz działanie systemów elektronicznych. Sprawdzone zostaną m.in sprawność wentylacji pożarowej i system oddymiania tunelu przy realnym pożarze samochodu osobowego oraz łączność radiowa. Ponadto uczestnicy ćwiczeń doskonalić się będą w pracy z kamerą termowizyjną i pirometrem"- przekazała.

Podczas nocnych ćwiczeń służby przeprowadzą działania ratunkowe w dwóch zaaranżowanych sytuacjach zagrożenia. Przygotowane zostały dwa scenariusze wypadków: zderzenie pojazdów, w wyniku którego pasażerowie zostaną zakleszczeni we wnętrzu samochodu (w jednym z pojazdów dojdzie dodatkowo do wycieku materiałów łatwopalnych), a także zapalenie się samochodu osobowego podczas przejazdu przez tunel.

Kiljan poinformowała, że w trakcie ćwiczeń - od godz. 22 do 3 - obie rury tunelu będą wyłączone z ruchu. Objazd tunelu będzie możliwy ulicami: Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Elbląska. "Informacja o zamknięciu wyświetlana będzie na tablicach zmiennej treści" - dodała.

Zaplanowane ćwiczenia są już siódmą tego typu akcją w historii tunelu pod Martwą Wisłą. Pierwsze odbyły się w kwietniu 2016 roku, jeszcze przed otwarciem obiektu. Po raz ostatni służby ratownicze ćwiczyły tam w październiku 2019 roku.

"Regularne przeprowadzanie ćwiczeń ratowniczych i przeciwpożarowych w tunelu jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o drogach publicznych i samorządzie gminnym. Ich zakres i częstotliwość reguluje z kolei Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Infrastruktury" - podała rzeczniczka.

Tunel pod Martwą Wisłą stanowi połączenie ważnych arterii komunikacyjnych Gdańska - Trasy Słowackiego z Trasą Sucharskiego. Jego długość to prawie 1,4 km.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!