Partnerzy portalu

W czerwcu alternatywny festiwal żydowski FestivALT

Trzecia edycja FestivALTu, niezależnej prezentacji alternatywnej sztuki żydowskiej, trwać będzie od 21 do 30 czerwca w Krakowie. Spektakle, koncerty, wystawy, happeningi, niekonwencjonalne zwiedzania zaplanowano przede wszystkim na Kazimierzu, w dawnej żydowskiej dzielnicy.
  • Współorganizatorka wydarzenia Magda Rubenfeld-Koralewska oceniła, że na program wydarzenia składa się "odważna i eksperymentalna sztuka, która odnosi się do złożoności polsko-żydowskich spraw w dzisiejszej Polsce".
  • FestivALT - według organizatorów - mierzy się z trudnymi tematami żydowskimi w dzisiejszej Polsce.
  • Autorskim projektem festiwalu będzie happening "Żyd na Szczęście", który zaplanowano w targowej przestrzeni Hali Targowej.

Jak podkreślają organizatorzy, poprzez sztukę i krytyczne myślenie FestivALT mierzy się z trudnymi tematami żydowskimi w dzisiejszej Polsce. Zapraszając do współpracy wschodzących i uznanych artystów z Polski i całego świata, przedstawia oryginalną i eksperymentalną sztukę i zachęca do dyskusji i refleksji nad kondycją życia oraz pamięci żydowskiej w Polsce.

Jak zaznaczył Michael Rubenfeld, dyrektor festiwalu, FestivALT to żydowski kolektyw artystyczny i doroczny festiwal krytycznej myśli, sztuki i aktywizmu w Krakowie.

- Jako Żydzi byliśmy w Polsce przez 1000 lat przed Holokaustem i teraz, choć wydawało się to niemożliwe, życie żydowskie znów kwitnie w Polsce - zaznaczył.

Współorganizatorka wydarzenia Magda Rubenfeld-Koralewska oceniła, że na program wydarzenia składa się "odważna i eksperymentalna sztuka, która odnosi się do złożoności polsko-żydowskich spraw w dzisiejszej Polsce". Według niej w dwóch poprzednich edycjach festiwalu zorganizowano 30 wydarzeń i projektów, z których 15 nie było nigdy wcześniej prezentowanych.

- Zainicjowaliśmy festiwal w 2017 roku, ponieważ chcieliśmy stworzyć przestrzeń do swobodnej dyskusji ponad podziałami, otwartej dla nas i dla wszystkich, którzy chcą o tych sprawach rozmawiać - zaznaczył Jason Francisco, dyrektor FestivALT.

Otwarcie festiwalu nastąpi w szabatowy wieczór w piątek 21 czerwca. Wystąpi wtedy duet z Krakowa - Maja Pompa i Łaja Szkło, który zaprezentuje muzyczno-słowne widowisko "Di libe brent wi a nase szmate".

W spółdzielni Ogniwo zaplanowano wystawy: "Ich piersi, moje piersi" - instalacji przestrzennej artystki polskiego pochodzenia z Australii, Stephani Fredy Leigh, oraz "Amalia" - archiwalnych zdjęć pochodzących z pracowni jednej z pierwszych polskich fotografek Amalii Krieger (1846-1928).

Autorskim projektem festiwalu będzie happening "Żyd na Szczęście", który zaplanowano w targowej przestrzeni Hali Targowej - według organizatorów będzie to satyryczny komentarz, odpowiedź na popularne w Polsce zjawisko kupowania obrazów "na szczęście", przedstawiających Żyda z pieniążkiem. Happeningowi będzie towarzyszyć dyskusja "Prawdziwi Żydzi na prawdziwe szczęście?" z udziałem dyrektorów FestivALTu.

W ramach alternatywnych zwiedzań organizatorzy zapraszają na niecodzienną wizytę w Muzeum Etnograficznym na pl. Wolnica w sercu Kazimierza w poszukiwaniu ukrytych historii żydowskich oraz przejażdżkę meleksem po Kazimierzu. Dziesiątki takich pojazdów, emitujących dla pasażerów - z zainstalowanych głośników - informacje o historii dzielnicy, są symbolem powierzchownego i często nieprawdziwego obrazu Kazimierza przedstawianego turystom.

- ALTernatywne wycieczki meleksami po Kazimierzu oferują coś zupełnie innego: tematy skomplikowane, nieoczywiste, zaskakujące i - zawsze - związane z współczesnymi wyzwaniami dzielnicy - zapowiadają organizatorzy.

Pod hasłem "Lecznicze Rośliny Płaszowa" zaplanowano oprowadzanie po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Płaszow z udziałem dyrektorów FestivALTu Adama Schorina i Jasona Francisco.

- Badając ślady tego, co tu zostało z obozu założonego na terenie dwóch żydowskich cmentarzy, oraz przyglądając się temu, co tam rośnie, zastanówmy się wspólnie czy nie można inaczej kultywować pamięci tego miejsca - zapowiadają.

Wśród wydarzeń teatralnych znalazły się m.in. "Sprawiedliwość" - spektakl Michała Zadary oraz "Jews! Jews! Jews!" - berliński program kabaretowy stworzony w 2018 przez żydowsko-amerykańskie artystki Lolitę Va Voom i Nanę Schewitz.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!