Partner portalu

PARTNER SERWISU

W Płocku odwołano pogotowie przeciwpowodziowe

  • PAP
  • 20 lutego 2014 - 12:00
W związku ze spadkiem poziomu Wisły odwołano w czwartek pogotowie przeciwpowodziowe w Płocku. Poziom rzeki obniża się także w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej. Pracujące na Zbiorniku Włocławskim lodołamacze kończą akcję i kierują się do bazy we Włocławku.
W związku z wcześniejszym przyborem Wisły w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów nadal obowiązuje alarm powodziowy.

Jak poinformował w czwartek PAP dyżurny Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku, z uwagi na spadek poziomu Wisły odwołane zostało pogotowie przeciwpowodziowe, które wprowadzono tam w miniony piątek. "Poziom rzeki jest stabilny, utrzymuje się poniżej stanów ostrzegawczych" - powiedział dyżurny.

Według rzeczniczki Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszuli Tomoń, w związku z ustabilizowaniem się sytuacji na Wiśle podjęto decyzję o zakończeniu pracy lodołamaczy na Zbiorniku Włocławskim w czwartek od godz. 15.

Sześć lodołamaczy pracuje jeszcze przy tamie we Włocławku i na odcinku od Nowego Duninowa w dół Wisły, poszerzając w dalszym ciągu rynnę w pokrywie lodowej dla spływającej rzeką kry. Jednostki rozpoczęły akcję lodołamania na Zbiorniku Włocławskim tydzień temu.

"Lodołamacze miały zakończyć pracę w środę, ale okazało się, że była konieczność kontynuowania akcji w okolicach Dobrzynia nad Wisłą, gdzie nagromadziła się kra. W czwartek akcja lodołamania będzie oficjalne zakończona. Lodołamacze powrócą do bazy we Włocławku, gdzie pozostaną w rezerwie" - powiedziała PAP Tomoń.

Według RZGW jednostki będą stacjonowały w gotowości przy zaporze we Włocławku co najmniej do 15 marca.

W czwartek przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 476 cm, czyli 24 cm poniżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej 490 cm, czyli 40 cm ponad stan ostrzegawczy. Dobę wcześniej poziom rzeki przekraczał tam jeszcze stany alarmowe, w zależności od wodowskazu o 3 do 20 cm.

Według rzeczniczki starostwa płockiego Dagmary Kobli-Antczak, ogłoszony w poniedziałek alarm powodziowy w powiecie płockim zostanie odwołany w najbliższym czasie. "Z reguły w takiej sytuacji, jak obecnie, czekamy z decyzją dobę od unormowania się sytuacji na rzece" - wyjaśniła rzeczniczka.

Zbiornik Włocławski to największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się na Wiśle od Płocka do Włocławka. Zbiornik ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!