Partnerzy portalu

W Poznaniu ruszają prace archeologiczne na Starym Rynku

W poniedziałek (25 października) rozpoczną się prace archeologiczne związane z modernizacją płyty Starego Rynku w Poznaniu. Przebudowa nawierzchni rynku ma ruszyć w przyszłym roku i zakończy się w 2023 r. - podał poznański magistrat.

Magistrat poinformował, że od poniedziałku teren prac archeologicznych będzie wygrodzony, a ponieważ na potrzeby badań zostaną wykonane głębokie wykopy, piesi w północnej części rynku będą mogli poruszać się wyłącznie chodnikami. - Ruch pojazdów związanych z budową oraz pojazdów uprzywilejowanych będzie odbywał się wydzielonymi trasami. Wykonawca zapewni także dojazd do ratusza i budynku Wagi Miejskiej - zapewniono w komunikacie.

Dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie Tomasz Płóciniczak zaznaczył, że przeprowadzenie prac archeologicznych jest niezbędne ze względu na historyczny charakter Starego Rynku. Dodał, że wykonawca przystąpi do nich w północnej i centralnej części płyty Starego Rynku. "Wcześniej przeprowadził badania geologiczne polegające na odwiertach punktowych, a rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych planowane jest na przyszły rok" -wskazał.

W czwartek rozpoczną się prace związane z izolacją ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej. - Podczas zasadniczych robót budowlanych wyznaczone będą odpowiednie ciągi komunikacyjne, dostęp do poszczególnych budynków dla mieszkańców oraz przedsiębiorców - wskazał magistrat.

Czytaj też: Wojewoda kujawsko-pomorski ogłosił konkurs na najlepsze obchody 11 listopada w sołectwach

W ramach inwestycji nawierzchnia Starego Rynku zostanie pokryta kamiennymi płytami i kostką - częściowo mają zostać wykorzystane do tego także zabytkowe materiały m.in. granitowe płyty chodnikowe. Chodniki mają zostać obniżone w stosunku do płyty rynku, co ma ułatwić poruszanie się po nowej nawierzchni. Przebudowane zostaną także przyległe do rynku ulice i chodniki.

Pod płytą rynku powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Zmodernizowane lub przebudowane zostaną oświetlenie oraz sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. - Zakres prac obejmuje również budowę kanału technologicznego i podziemnej stacji transformatorowej, modernizację monitoringu miejskiego i rozbudowę podziemnej toalety publicznej - opisano w komunikacie.

Na płycie Starego Rynku mają powstać trzy klomby z drzewami i siedziskami oraz "wertykalny ogród" na zachodniej ścianie Galerii Arsenał. Na ul. Jana Baptysty Quadro ma powstać Pasaż Kultury - wyposażone m.in. w mobilną scenę i zadaszenie miejsce do organizowania różnego rodzaju wydarzeń artystycznych.

Zakończenie przebudowy nawierzchni Starego Rynku planowane jest na 2023 rok.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!