W Poznaniu ruszają prace archeologiczne na Starym Rynku

Magistrat poinformował, że od poniedziałku teren prac archeologicznych będzie wygrodzony, a ponieważ na potrzeby badań zostaną wykonane głębokie wykopy, piesi w północnej części rynku będą mogli poruszać się wyłącznie chodnikami. - Ruch pojazdów związanych z budową oraz pojazdów uprzywilejowanych będzie odbywał się wydzielonymi trasami. Wykonawca zapewni także dojazd do ratusza i budynku Wagi Miejskiej - zapewniono w komunikacie.
Dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie Tomasz Płóciniczak zaznaczył, że przeprowadzenie prac archeologicznych jest niezbędne ze względu na historyczny charakter Starego Rynku. Dodał, że wykonawca przystąpi do nich w północnej i centralnej części płyty Starego Rynku. "Wcześniej przeprowadził badania geologiczne polegające na odwiertach punktowych, a rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych planowane jest na przyszły rok" -wskazał.
W czwartek rozpoczną się prace związane z izolacją ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej. - Podczas zasadniczych robót budowlanych wyznaczone będą odpowiednie ciągi komunikacyjne, dostęp do poszczególnych budynków dla mieszkańców oraz przedsiębiorców - wskazał magistrat.
Czytaj też: Wojewoda kujawsko-pomorski ogłosił konkurs na najlepsze obchody 11 listopada w sołectwach
W ramach inwestycji nawierzchnia Starego Rynku zostanie pokryta kamiennymi płytami i kostką - częściowo mają zostać wykorzystane do tego także zabytkowe materiały m.in. granitowe płyty chodnikowe. Chodniki mają zostać obniżone w stosunku do płyty rynku, co ma ułatwić poruszanie się po nowej nawierzchni. Przebudowane zostaną także przyległe do rynku ulice i chodniki.
Pod płytą rynku powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Zmodernizowane lub przebudowane zostaną oświetlenie oraz sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. - Zakres prac obejmuje również budowę kanału technologicznego i podziemnej stacji transformatorowej, modernizację monitoringu miejskiego i rozbudowę podziemnej toalety publicznej - opisano w komunikacie.
Na płycie Starego Rynku mają powstać trzy klomby z drzewami i siedziskami oraz "wertykalny ogród" na zachodniej ścianie Galerii Arsenał. Na ul. Jana Baptysty Quadro ma powstać Pasaż Kultury - wyposażone m.in. w mobilną scenę i zadaszenie miejsce do organizowania różnego rodzaju wydarzeń artystycznych.
Zakończenie przebudowy nawierzchni Starego Rynku planowane jest na 2023 rok.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.