Partnerzy portalu

W trakcie lotów liczba incydentów z pasażerami wzrosła o 37 proc.

W trakcie lotów o 37 proc. wzrosła liczba incydentów z pasażerami w ubiegłym roku wobec 2021 r. - wynika z najnowszych danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego (IATA). Pasażerowie np. nie przestrzegali zakazu palenia papierosów, używali obelg.

Jak podała IATA, dane pokazują, że w 2022 r. zgłaszano jeden niesforny incydent na każde 568 lotów, w porównaniu z jednym na 835 lotów w 2021 r.

"Najczęstsze kategorie incydentów w 2022 r. dotyczyły nieprzestrzegania przepisów, a także obelg słownych i zatrucia. Incydenty związane z przemocą fizyczną pozostają bardzo rzadkie, ale odnotowały alarmujący wzrost o 61 proc. w stosunku do 2021 r., występując raz na 17 200 lotów" - wskazała IATA.

Jak podkreśla zastępca dyrektora generalnego IATA Conrad Clifford, "wzrastająca tendencja do incydentów z niesfornymi pasażerami jest niepokojąca". "Pasażerowie i załoga mają prawo do bezpiecznego i bezproblemowego pobytu na pokładzie. W tym celu pasażerowie w trakcie rejsu muszą przestrzegać instrukcji załogi samolotu" - podkreślił Clifford. I jak dodał, choć załogi są dobrze wyszkolone w radzeniu sobie z niesfornymi pasażerami, to jednak niedopuszczalne jest, aby obowiązujące dla wszystkich zasady bezpieczeństwa były nieprzestrzegane przez niewielką liczbę pasażerów. "Nie ma usprawiedliwienia dla nieprzestrzegania instrukcji załogi w trakcie lotu" - zaznaczył.

IATA zauważa w swojej analizie, że początkowo, po zniesieniu pandemicznego obowiązku noszenia maseczek przez pasażerów w trakcie lotu, incydenty na pokładach samolotów spadły. Jednak potem ich częstotliwość zaczęła ponownie rosnąć i w rezultacie w 2022 r. odnotowano ok. 37 proc. wzrost incydentów wobec 2021 r. Najczęstsze z nich dotyczyły palenie papierosów, e-papierosów - zaciągania się nimi w kabinie lub toaletach; niezapinania pasów bezpieczeństwa, przekroczenia limitu bagażu podręcznego lub przechowania bagażu niezgodnie z przepisami lub spożywania własnego alkoholu w trakcie rejsu.

IATA zrzesza około 300 linii lotniczych, w tym PLL LOT, odpowiadających za 83 proc. światowego ruchu lotniczego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!