Partnerzy portalu

W Warszawie Kwesta Powązkowska potrwa trzy dni

W sobotę rano (30 października) zaczyna się 47. Kwesta Powązkowska. W tym roku, oprócz tradycyjnej zbiórki na remont nagrobków i pomników, istnieje możliwość przekazania pieniędzy online. W 2020 r. udało się zebrać 200 tysięcy złotych.
  • Kwestujących z puszką i opaską na rękawie z napisem "Ratujemy Zabytki Powązek" będzie można spotkać przy bramach i w alejkach cmentarnych.
  • W tym roku oprócz tradycyjnej zbiórki na remont nagrobków i pomników znajdujących się na Cmentarzu Powązkowskim będzie możliwość przekazania pieniędzy przez internet.
  • - Nie zapominajmy, że zabytki powązkowskie należą do nielicznych w stolicy, które przetrwały drugą wojnę światową - podkreśliła Machnowska-Góra.

- Zapraszam wszystkich gorąco i serdecznie na tegoroczną kwestę na Starych Powązkach. Trwać będzie trzy dni: 30 i 31 października oraz 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych (sobota, niedziela, poniedziałek) od godziny dziewiątej do godzin wieczornych - poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.

Kwestujących z puszką i opaską na rękawie z napisem "Ratujemy Zabytki Powązek" będzie można spotkać przy bramach i w alejkach cmentarnych. - W większości będą to "starzy znajomi" kwestujący już od wielu lat, przeważnie w tych samych rejonach cmentarza. Nie zawiedźcie ich Państwo także w tym roku - podkreślił Święcicki.

Do udziału w zbiórce zachęca też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Lokalne tradycje, zwyczaje - takie jak coroczna Kwesta Powązkowska - to wszystko składa się na niematerialne dziedzictwo Miasto Stołeczne Warszawa. Pielęgnujmy je i dbajmy o nie wspólnie - mówił Trzaskowski w wideo zapowiadającym kwestę.

Czytaj też: NFOŚiGW: blisko tysiąc wniosków o dopłaty do zakupu elektryków

Z kolei jego zastępczyni Aldona Machnowska-Góra przypomniała, że w tym roku oprócz tradycyjnej zbiórki na remont nagrobków i pomników znajdujących się na Cmentarzu Powązkowskim będzie możliwość przekazania pieniędzy przez internet. - Nie zapominajmy, że zabytki powązkowskie należą do nielicznych w stolicy, które przetrwały drugą wojnę światową - podkreśliła Machnowska-Góra. Zbiórka jest aktywna pod linkiem: https://zrzutka.pl/kwesta.

Podczas tegorocznego kwestowania członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa - przy wsparciu biur Miasto Stołeczne Warszawa: Kultury i Stołecznego Konserwatora Zabytków - będą zbierać także podpisy celem poparcia wpisu "Zaduszkowego kwestowania na Starych Powązkach" na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Podczas kwestowania rozdawany będzie również przewodnik "Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta", który będzie dostępny na stronie https://kultura.um.warszawa.pl oraz pocztówki z podziękowaniem za udział w zbiórce.

Kwestę na Powązkach zainicjował założyciel i patron Komitetu Jerzy Waldorff w 1975 r. - Poparła go elita warszawska aktorów, naukowców, twórców i dziennikarzy. Tak jest do dzisiaj, choć Jerzego Waldorffa nie ma wśród nas już od dwudziestu lat - podkreśla Marcin Święcicki.

Poinformował także, że pomimo pandemii udało się w tym roku zrealizować program konserwatorski na poziomie lat ubiegłych. - Odnowiliśmy 17 pomników nagrobnych, głównie w kwaterach 13, 14, 15 i 16 wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do Katakumb. Od funduszy, które zbierzemy podczas tegorocznej kwesty w dużym stopniu zależeć będzie zakres prac w latach następnych - przekazał.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Henryka Wieniawskiego, Jana Kiepurę i Stefana Wiecheckiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!