Partner portalu

Warszawa szykuje się na 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Przypomina jak pomaga powstańcom

Warszawa przygotowuje się do obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przy tej okazji Ratusz przypominał, że miasto od lat opiekuje się powstańcami. M.in. z myślą o nich uruchomiane zostały programy zdrowotne czy pomoc społeczna.

• Jak poinformowali przedstawiciele Ratusza podczas czwartkowej (27 lipca) konferencji prasowej, poświęconej obchodom 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, wspomaganie kombatantów powstańczego zrywu 1944 r. się m.in. poprzez program opieki zdrowotnej.

• Program ten realizowany jest od 2005 r. i skierowany jest do osób posiadających uprawnienia kombatanckie, zamieszkałych na terenie m. st. Warszawy.

• Skorzystać mogą z niego również osoby, które posiadają udokumentowany status powstańca bez względu na miejsce zamieszkania (status powstańca warszawskiego potwierdzany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego).

Celem programu jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia kombatantów. Zapewnia im dostęp do lekarza internisty oraz specjalistów, a ponadto do badań diagnostycznych oraz badań laboratoryjnych bez konieczności zapisania się do poradni specjalistycznych. Realizatorami są Szpital Praski p. w. Przemienienia Pańskiego oraz Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Jak przypomniano, w 2017 r. podpisano 3-letnie umowy na realizację programu w latach 2017-19. Środki na realizację przekazywane są w formie dotacji dla podmiotów leczniczych; na ten okres przeznaczono ponad 2,6 mln zł.

Zaznaczono, że w 2016 r. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła konkurs ofert na realizacje zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz kombatantów i osób represjonowanych na lata 2016-19. Jednym z konkursowych zadań był rozwój oferty edukacyjnej i kulturalnej, skierowanej do seniorów. Przekazane zostało ponad 290 tys. zł. dla siedmiu organizacji, zrzeszających kombatantów i osoby represjonowane.

W maju 2016 r. prezydent Warszawy ogłosiła konkurs ofert na realizację zadania z zakresu "działalności na rzecz kombatantów w zakresie utrzymania samodzielności ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy biorących udział w powstaniu warszawskim" na lata 2016-18. Składane oferty obejmowały dotarcie do żołnierzy powstania, oraz innych kombatantów, mieszkających na terenie Warszawy, potrzebujących szeroko rozumianej pomocy; wsparcie kombatantów i organizowanie działań sprzyjających podtrzymywaniu i nawiązywaniu relacji społecznych, w tym międzypokoleniowych - towarzyszeniu osobom starszym w różnych sytuacjach życiowych. W ramach konkursu pięć organizacji otrzymało ponad 1,2 mln zł.

W 2017 r. stałym wsparciem objętych zostało 110 kombatantów, w tym ponad 40 uczestników powstania warszawskiego. Łącznie w tym roku na działania na rzecz kombatantów przeznaczono do tej pory ponad 805 tys. zł. W 2017 r. w 11 stołecznych domach pomocy społecznej mieszka 69 kombatantów, w tym 19 powstańców - poinformowano.

Do działań, podejmowanych przez stołeczny Ratusz należy także opieka nad miejscami pamięci, remonty i konserwacja pomników, m.in. pomnika Powstania Warszawskiego przy pl. Krasińskich, pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, tablic, monolitów "Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny", a także odnawianie Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Miasto organizuje również kolejne rocznice wybuchu powstania oraz wydarzenia kulturalne, związane z uroczystościami, współfinansuje także Muzeum Powstania Warszawskiego (w 2017 r. przekazało ponad 9,7 mln zł.)

Wśród dodatkowych inicjatyw, organizowanych dla uczczenia okrągłych rocznic powstania, wyróżniono m.in. organizację przejazdów i pobyt z wyżywieniem powstańców i ich opiekunów (w 2014 r. przekazano ok. 2 mln zł. A także przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia "63 działania na 63 powstania", polegającego na dotowaniu realizacji zgłoszonych przez mieszkańców inicjatyw lokalnych, mających na celu pobudzenie do aktywności społecznej w kontekście obchodów 63 dni powstania.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!