Partnerzy portalu

Warszawa wśród 100 najdroższych miast świata

Z badania wynika, że Warszawa znajduje się na 96 pozycji najdroższych miast świata, za Dżakartą w Indonezji (94) i Budapesztem (również 94).

Luanda w Angoli jest najdroższym, a Karaczi (Indie) - najtańszym miastem na świecie w opinii ekspertów, ankietowanych przez firmę Mercer. Oceniała ona koszty utrzymania w głównych ośrodkach gospodarczych świata, co zostało ujęte w raporcie pt. "Worldwide Cost of Living Survey 2010."

Drugą pozycję w tym zestawieniu zajęło Tokio a trzecią - Ndżamena w Czadzie. Na czwartym miejscu znalazła się Moskwa, tuż za nią - Genewa. Według raportu, różnica w kosztach utrzymania między najdroższym (Luanda) a najtańszym (Karaczi) miastem jest trzykrotna.

Z badania wynika, że Warszawa znajduje się na 96 pozycji, za Dżakartą w Indonezji (94) i Budapesztem (również 94).

W ciągu ostatnich kilku lat wysyłanie pracowników na kontrakty międzynarodowe zyskało wymiar prawdziwie globalny, a ekspaci przenoszeni są we wszystkie części świata - podkreślają autorzy raportu.

- Jednakże światowa mobilność jest nadal drogim przedsięwzięciem dla firm, stąd bardzo istotne jest zrozumienie kosztów związanych z przenoszeniem pracowników do innych krajów oraz wybór odpowiednich kandydatów, szczególnie w dzisiejszym otoczeniu gospodarczym - mówi Nathalie Constantin-Métral, senior researcher w Mercer, odpowiedzialna za opracowanie rankingu.

Badanie objęło 214 miast na pięciu kontynentach i mierzyło porównywalne koszty ponad 200 pozycji w każdej lokalizacji, w tym: koszty wynajmu mieszkań i domów, transportu, żywności, odzieży, artykułów gospodarstwa domowego i rozrywki. Jest to najbardziej kompleksowe badanie kosztów utrzymania, które wykorzystywane jest przez międzynarodowe korporacje oraz rządy przy ustalaniu dodatków wyrównawczych dla pracowników wyjeżdżających na międzynarodowe kontrakty, dodają autorzy.

Miastem bazowym jest Nowy Jork, co oznacza, że są do niego porównywane wszystkie miasta z raportu. Kursy walut mierzone są względem dolara amerykańskiego. Koszt wynajmu mieszkań - stanowiący często największy koszt dla osób wyjeżdżających za granicę - odgrywa istotną rolę w określeniu pozycji miasta w rankingu.

A oto jak wygląda klasyfikacja miast europejskich. Po Moskwie, Genewie, Zurychu i Kopenhadze, do najdroższych miast w Europie należą: Oslo (11), Mediolan (15), Londyn i Paryż (oba na 17 pozycji) i Berno (22). Inne, kosztowne miasta europejskie to: Rzym (26), Wiedeń (28), St. Petersburg (30), Amsterdam (35), Baku (36), Dublin (42), Stambuł (44), Barcelona (49), Frankfurt (50), Madryt (52) i Lizbona (72). Ryga znajduje się na 81 pozycji, a dalej Budapeszt (94), Warszawa (96) i Tallin (115).

Najtańszymi miastami w Europie są: Belfast (182), Mińsk (192), Sarajewo (196), Skopje (197) i Tirana (200).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!