Partnerzy portalu

Warszawa zabezpieczyła 150 mln zł dla Teatru Żydowskiego

W wieloletnim planie finansowym Warszawy zabezpieczono dla Teatru Żydowskiego środki w kwocie 150 mln zł. Kamienica przy ul. Próżnej 14, w której ma się mieścić nowa siedziba Teatru, pozostanie własnością miasta - poinformowała dyrektor tej sceny Gołda Tencer.

"Cieszcie się razem z nami, bo mamy przyszłość. Nie wiemy, czy za dwa lata wejdziemy do tej nowej siedziby, czy za trzy, ale człowiek ma perspektywę" - powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie Gołda Tencer.

Tencer, w trakcie konferencji prasowej w tymczasowej siedzibie teatru przy ul. Senatorskiej 35, odczytała tekst decyzji Urzędu m.st. Warszawy, z której wynika, iż "podjęto decyzję kierunkową o remoncie, modernizacji i dostosowaniu budynku przy ul. Próżnej 14 do potrzeb stworzenia w nim siedziby dla swojej instytucji - Teatru Żydowskiego współprowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

Jak mówiła, w wieloletnim planie finansowym w budżecie Warszawy zabezpieczono na ten cel środki w kwocie 150 mln zł. Kamienica przy ul. Próżnej 14 pozostanie własnością miasta.

Tencer zdementowała pogłoski o tym, że Teatr Żydowski będzie miał dwie siedziby. "Rozmowy władz miasta z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i firmą Ghelamco w sprawie powrotu na plac Grzybowski nie okazały się satysfakcjonujące ani w zakresie rozwiązań architektonicznych proponowanych dla teatru, ani finansowych. Ghelamco zaproponowało sfinansowanie wyłącznie budowy w zakresie powierzchni dla Teatru Żydowskiego. Całe wykończenie i wyposażenie pozostawiając do sfinansowania miastu. Czynsz najmu bez kosztów eksploatacji, podatków i remontów, wg minimalnych progów określanych wcześniej przez Ghelamco na poziomie 15 euro, wynosiłby średnio miesięcznie 229 tys. zł netto" - wyjaśniła, dodając, że w skali roku "daje to kwotę ok. 3 mln zł".

"W skali 50 lat na sam czynsz najmu teatr finansowany z dotacji podmiotowej wydałby tyle samo, co miasto na remont kamienicy, która nadal stanowić będzie budynek miejski" - oceniła Tencer.

"Cieszę się, że miasto Warszawa - i myślę, że włączy się też MKiDN - wie, że Teatr Żydowski jest bardzo dobrym ambasadorem swojego kraju. I powiem szczerze, z tych łez, które myśmy wylali, kiedy nas wyrzucono, kiedy zamknięto nam wejście do teatru (...) - z tych łez powstanie wielki pomnik sześciu milionów Żydów i będziemy pamiętać o ich historii" - mówiła dyrektor Teatru Żydowskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!