Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Wielkopolskie. Gniezno zaprasza do siebie na 12 letnich weekendów

12 letnich weekendów potrwa tegoroczna edycja Królewskiego Festiwalu Artystycznego w Gnieźnie. W programie znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń, m.in. koncerty, występy teatrów ulicznych i festiwal kultury słowiańskiej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Za tydzień, 23 czerwca w piątek, w trakcie koncertu otwierającego cykl letnich, gnieźnieńskich atrakcji wystąpi m.in. grupa Myslovitz; podczas zamknięcia festiwalu w pierwszą sobotę września widzów bawić będzie grupa Hey.

W kalendarzu imprez składających się na Królewski Festiwal Artystyczny znalazły się m.in. wystawy, kina plenerowe, warsztaty i przeglądy a także festiwale foodtrucków czy międzynarodowy zlot kabrioletów.

"Festiwal od swego zarania łączy sześć stanów skupienia kultury: teatr, film, sztuki plastyczne, literaturę, fotografię i muzykę. Kilka lat temu przedsięwzięcie zmieniło nieco swoją formułę - z wydarzenia kilkudniowego, przyciągającego amatorów kultury przekształciło się imprezę przeznaczoną dla większego grona odbiorców, w tym także dla odwiedzających latem Gniezno turystów. Rozciągnęliśmy festiwal na kilkanaście wakacyjnych weekendów po to, by, niezależnie od tego, kiedy turysta odwiedzi Gniezno - zawsze trafił na ciekawe wydarzenia" - powiedział Damazy Gandurski.

W ramach festiwalu, w ostatni weekend lipca, podobnie jak w poprzednich latach, odbędzie się Festiwal Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska". Tradycyjnie elementem tego wydarzenia jest widowisko plenerowe - w tym roku po raz pierwszy zostanie ono pokazane z wykorzystaniem tzw. mappingu na elewacji gnieźnieńskiej katedry.

"Gniezno jest pierwszą stolicą Polski, więc nie mogło zabraknąć historii - to jest jedna z największych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce. U stóp katedry stanie niewielkie, piastowskie grodzisko, gdzie będzie można podejrzeć życie wczesnośredniowiecznej osady, czy zobaczyć walki wojów" - powiedział Gandurski.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz podkreślił, że poszerzanie oferty kulturalnej miasta przekłada się także na rozwój gospodarczy Gniezna.

"Coraz większa liczba turystów odwiedzających miasto - a przyczynia się do tego właśnie rozbudowany kalendarz atrakcji w sezonie letnim - przekłada się również na jego rozwój gospodarczy: hotele czy gastronomia to również miejscowe biznesy, dające mieszkańcom zatrudnienie. Oprócz tego cieszy, że coraz częściej słychać pozytywne głosy turystów i mieszkańców potwierdzających, że pierwsza stolica Polski to już nie tylko kościoły i muzea; że miasto wreszcie żyje - szczególnie latem" - powiedział.

Królewski Festiwal Artystyczny przygotował urząd miejski wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie, we współpracy ze stowarzyszeniami i podmiotami zewnętrznymi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!