Partnerzy portalu

Wspieranie Fundacji Auschwitz-Birkenau to sukces

  • PAP
  • 19 stycznia 2012 - 06:54
- Wspieranie Fundacji Auschwitz-Birkenau, która zbiera fundusze na ratowanie miejsca pamięci i zachowanie jego autentyzmu, jest największym sukcesem kończącej się II kadencji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - powiedział w środę sekretarz Rady Marek Zając.

- Siłą rzeczy niemal wszyscy byli skłonni do podsumowań i były one dość zgodne. Rada mocno wspierała projekt fundacji. () Priorytet, czyli zachowanie autentyzmu miejsca pamięci dla przyszłych pokoleń, był jednym z najistotniejszych na drugą kadencję. Został zrealizowany w stopniu, którego nie wyobrażaliśmy sobie sześć lat temu. Wtedy nie było pomysłu fundacji, który - jak powiedział Władysław Bartoszewski - początkowo wydawał się szalony, potem możliwy do realizacji, aż w końcu okazał się genialny - powiedział Zając.

W spotkaniu w kancelarii premiera, które kończyło II kadencję rady, uczestniczył Donald Tusk. Powiedział, że nie ma wątpliwości, iż działa ona "na rzecz pamięci uniwersalnej, pamięci o zdarzeniu, być może najważniejszym w nowożytnych dziejach ludzkości". Szef rządu w liście do członków rady napisał, że gwarantuje ona stabilność zasad leżących u podstaw opieki nad pomnikami Zagłady w Polsce oraz niezależność od bieżącej polityki.

Według szefa Rady Władysława Bartoszewskiego członkowie przyczynili się do umocnienia jej pozycji.

- Przez nasze różne interwencje przyczyniliśmy się też do wielu działań służących Muzeum Auschwitz. Cieszy mnie także to, że rada w ostatnich latach zaczyna również roztaczać opiekę doradczą na temat innych miejsc pamięci, bo są to naczynia połączone - powiedział.

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński podkreślił, że posiedzenia MRO są bardzo dobrą okazją do konsultacji z wybitnymi specjalistami z różnych dziedzin z całego świata najbardziej zawiłych kwestii związanych z kierowaniem Miejscem Pamięci.

- To Miejsce należy do historii całego świata. Dlatego też wspólna płaszczyzna refleksji w wielu przypadkach okazuje się bardzo potrzebna - zaznaczył.

Członkowie Rady w środę zapoznali się ze stanem prac nad nową wystawą żydowską, którą w Muzeum Auschwitz przygotowuje Instytut Yad Vashem z Jerozolimy. Dyrektor Instytutu Avner Shalev zaprezentował koncepcję poszczególnych sal ekspozycyjnych w bloku 27 w byłym Auschwitz I. Będą poświęcone między innymi żydowskiemu życiu przed wojną i ideologii nazistowskiej, a także samej Zagładzie. Jedna z sal dedykowana będzie zamordowanym dzieciom.

Podczas spotkania dyskutowano między innymi także o planowanej nowej wystawie głównej w muzeum oraz działalności muzealnego Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które prowadzi działania edukacyjne placówki. Rozmawiano o planach stworzenia jego siedziby w budynku tak zwanego Starego Teatru, tuż przy byłym niemieckim obozie Auschwitz I.

Sekretarz Marek Zając powiedział, że skład Rady III kadencji poznamy jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku. Jej przewodniczącego wyznaczy premier, który z kolei przedłoży szefowi rządu kandydatów do akceptacji. Podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady wręczone zostaną nominacje.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro, z którego coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po obozie. Suma zebranych i zadeklarowanych kwot wynosi już około 97 milionów euro. Fundusz zaczyna generować zyski.

Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obliczyli, że roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro. Priorytetem jest zabezpieczenie 45 baraków murowanych tak zwanego obozu kobiecego w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.

Międzynarodowa Rada powstała w 2000 roku. Jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w granicach Polski. Składa się z 25 osób z różnych krajów, autorytetów i wybitnymi znawców problematyki II wojny światowej, obozów i holokaustu. Kadencja trwa 6 lat.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!