Partnerzy portalu

Wyciągi narciarskie w Szczyrku ruszą w połowie grudnia

  • PAP/bad
  • Opublikowano: 23 listopada 2022 - 16:18
Już 16 grudnia ruszą wyciągi narciarskie w największym w Beskidach ośrodku – Szczyrk Mountain Resort (SMR). Trwa naśnieżanie tras. Szefowie głównych ośrodków zapowiedzieli we wtorek, że kryzys nie wpłynie na jakość usług, choć wspólny skipass będzie droższy.
  • Największy ośrodek - Szczyrk Mountain Resort, od 19 listopada naśnieża trasy.
  • Jak zaznaczył dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu (COS) w Szczyrku Tomasz Laszczak, "ceny wzrosły, ale nie są one aż tak wysokie, jak się wszyscy spodziewali".
  • Wspólny skipass w Szczyrku obejmuje trzy największe ośrodki: SMR, COS i BSA. To w sumie ok. 40 km tras.

"Koszty funkcjonowania ośrodka narciarskiego wzrosły rok do roku 20-25 proc. Głównym czynnikiem jest energia elektryczna. Pojawiły się informacje, że ośrodki mogą w związku z tym działać w ograniczonym zakresie lub, że trasy będą słabiej naśnieżane, a koleje wolniejsze (…) To nie będzie miało miejsca. Trzeba oszczędzać energię, ale nie podejmiemy działań, które wpłynęłyby na jakość usług. (…) Po wzroście kosztów ośrodka, wiadomo, że i skipassy podrożeją. (…) Wzrost cen jest jednak niższy niż wzrost kosztów ośrodka" - powiedział dyrektor SMR Grzegorz Przybyła.

Podobnego zdania są przedstawiciele dwóch innych ośrodków. Jak zaznaczył dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu (COS) w Szczyrku Tomasz Laszczak, "ceny wzrosły, ale nie są one aż tak wysokie, jak się wszyscy spodziewali". Z kolei dyrektor Beskid Sport Arena (BSA) Maciej Błach wskazał, że kryzys energetyczny nie wpłynie na jakość usług.

Przed zimą najwięcej inwestycji poczynił szczyrkowski Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, w którego gestii są m.in. kolej linowa na Skrzyczne i znajdujące się tam trasy narciarskie, a także trasy biegowe na Kubalonce. "Ten rok jest początkiem gruntownej przebudowy ośrodka na Skrzycznem, która potrwa dwa lata. Zaczęliśmy od najstarszej trasy narciarskiej w Szczyrku - Ondraszka. Ma nowy profil i została poszerzona. Na początku grudnia oddamy ją narciarzom" - powiedział dyrektor COS w Szczyrku Tomasz Laszczak.

Przed sezonem ośrodek wzbogacił się o 30 nowych armatek śnieżnych. "Planujemy też montaż stałych armatek na trasie FIS" - dodał Laszczak.

COS zmodernizował ośrodek biegowy na Kubalonce. "Wprowadziliśmy tam nową jakość. To nasza największa inwestycja. Powstało sztuczne naśnieżanie. Powstaje nowa strzelnica biathlonowa. Pętla o długości 2 km otrzyma nowe oświetlenie zapewniające możliwość rozgrywania zawodów Pucharu Świata. Prowadzimy rozmowy, by w najbliższym czasie na Kubalonce odbyły się najważniejsze imprezy" - wskazał Tomasz Laszczak.

Największy ośrodek - Szczyrk Mountain Resort, od 19 listopada naśnieża trasy. Wszystko po to, by - jak zapowiedział dyrektor SMR Grzegorz Przybyła - można było 17 grudnia oficjalnie zainaugurować sezon. "Zjeżdżać w nas będzie już można dzień wcześniej, 16 grudnia" - powiedział.

Dyrektor marketingu i sprzedaży w SMR Michał Słowioczek wskazał, iż ośrodek chce zachęcić narciarzy do zakupu skipassów online i by czynili to możliwie wcześnie. "Cena wtedy jest nawet 50 proc. niższa" - dodał.

Słowioczek dodał, że w tym sezonie narciarze będą mogli jak zawsze zjeżdżać w ośrodku wcześnie rano po "sztruksie". Trasy czynne będą także po zmroku.

W Beskid Sport Arena w Szczyrku Biłej naśnieżanie rozpoczęło się 18 listopada. "65 proc. śniegu już jest. Jeszcze dwie doby naśnieżania pozwolą nam spokojnie myśleć o otwarciu" - zapewnił dyrektor Maciej Błach. Ośrodek w sezonie będzie funkcjonował codziennie od godziny 7. "W soboty będzie można jeździć na tyczkach z pomiarem czasu" - dodał.

BSA przystąpiło także do dokończenia budowy górnej stacji - powstanie tam restauracja. Prace rozpoczną się po sezonie zimowym.

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy powiedział, że goście nie będą narzekali w tym roku na dziry w drodze do Szczyku. Główna szosa ma nawą nawierzchnię. Wiosną poprawiona zostanie jeszcze estetyka poboczy. Nie powinno być też problemów z odśnieżaniem. Samorządowiec zaznaczył, że nie będzie używana sól. "Trzeba pamiętać, że gdy się jedzie do miejscowości leżącej 600-800 m npm, to należy wyposażyć auto w odpowiednie opony i łańcuchy" - powiedział.

Wspólny skipass w Szczyrku obejmuje trzy największe ośrodki: SMR, COS i BSA. To w sumie ok. 40 km tras.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!