Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Wyżyna Lotnicza, przełomowe wydarzenie w rozwoju lotnictwa

  • PAP
  • 21 maja 2015 - 09:55
W okolicach Łodzi i Radomia powstanie Wyżyna Lotnicza skupiająca firmy z branży lotniczej. Szef PAIiIZ Sławomir Majman zapowiada kilka tysięcy nowych miejsc pracy.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"To przełomowe wydarzenie, jeśli chodzi o rozwój przemysłu lotniczego w Polsce - na mapie kraju pojawi się nowy obszar gospodarczy. Mamy już trzy doliny lotnicze w Polsce - na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i na Śląsku. Powstały warunki do stworzenie nowego, dużego klastra lotniczego na osi Łódź-Radom-Dęblin. Nazwaliśmy ten region Wyżyną Lotniczą" - powiedział PAP szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Dodał, że zaczątkiem dla powstania tego klastra jest przetarg na helikoptery, w którym oferta Airbusa została zakwalifikowana jako jedyna do ostatniego etapu. "Nowy region inwestycyjny to jednak nie tylko Airbus, to także potencjał państwowych zakładów lotniczych i Szkoły Orląt, jak również firm kooperujących z Airbusem. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi czterema dużym firmami lotniczymi, które są poddostawcami Airbusa i chciałyby działać w Polsce. Z rozmów wynika, że to kolejne 600 miejsc pracy. Sam Airbus to 1 tys. 250 bezpośrednich miejsc pracy i 2 tys. w otoczeniu" - zaznaczył.

Wsparcie dla polskiego lotnictwa

Jak podkreślił, powstanie klastra wzmocni polski przemysł lotniczy. "Airbus jest silną i nośną marką, więc liczymy, że w ciągu najbliższych dwóch lat jesteśmy w stanie przyciągnąć do Polski ok. 15 nowych firm, które są poddostawcami tego koncernu. W ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędzie się spotkanie z poddostawcami, a także spotkanie interesariuszy Wyżyny Lotniczej - władz Radomia, Łodzi, władz stref ekonomicznych działających w regionie. Wszystko po to, aby Wyżyna Lotnicza nabrała formalnego kształtu" - zaznaczył.

Czytaj też: Łódź to znakomite miejsce na rozwój przemysłu lotniczego

Projekt - jak podkreślił - wpisuje się też w program odbudowy szkolnictwa zawodowego, także na poziomie średnim i technicznym. "Przeszkolenie aż tak dużej liczby pracowników będzie wymagało rozbudowy szkół zawodowych. Firmy będą współpracować również z uczelniami wyższymi. Politechnika Łódzka już zamierza uruchomić dwa nowe kierunku lotnicze" - powiedział.

Wyżyna lotnicza da pracę

W Radomiu najprawdopodobniej powstanie zakład produkujący tzw. elementy dynamiczne dla śmigłowców. To oznacza dla miasta nowe miejsca pracy. W Łodzi ma zostać rozbudowane centrum badawczo-rozwojowe Airbusa. "Ostrożne szacunki mówią w sumie o ok. 3,3 tys. nowych miejsc pracy do końca 2017 roku" - podsumował Majman.

Obecnie polski przemysł lotniczy zatrudnia ok. 23-24 tys. ludzi w ponad 130 przedsiębiorstwach.

W kwietniu w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla armii do etapu testów został zakwalifikowany śmigłowiec H225M (wcześniej EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters. Ze względów formalnych odrzucono oferty PZL Świdnik i AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 oraz PZL Mielec i Sikorsky Aircraft z helikopterem Black Hawk.

Czytaj też: Siemoniak: Radom, Łódź, Dęblin - "wyżyna lotnicza" ma potencjał

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!