Partnerzy portalu

XXI Ogólnopolski Zjazd Krystyn. Krysie z całego świata zjechały do Olsztyna

"Warmia i Mazury, skarbem kultury" - to hasło XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który rozpoczął się w poniedziałek (12.03). Tym razem wyjątkowa impreza odbywa się w Olsztynie.
  • Imprezę organizuje Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek z siedzibą w Katowicach.
  • Honorowy patronat objęli: marszałek śląski Wojciech Saługa oraz marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Marek Brzezin. Wsparcia udziela Miasto Olsztyn.
  • Ogólnopolskie Zjazdy Krystyn odbywały się do tej pory m.in. w Toruniu, Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Kielcach i Sopocie.

Jak przekonują organizatorki, coroczne spotkania Krystyn to manifestacja wspólnoty kobiet; Krystyny pokazują, że bez względu na wiek, status społeczny, wykonywany zawód, sytuację rodzinną, narodowość czy nadmiar obowiązków, można znaleźć czas i chwilę wytchnienia od codzienności. Towarzyszy temu poznawanie nowych miast, ich historii, kultury, zabytków i wspólna zabawa - wskazują organizatorki.

- Na Zjazdach odzyskujemy młodość i radość życia. Poznajemy się i zawieramy przyjaźnie. Ruszamy razem na odkrywanie nowych zakątków Polski, która z roku na rok pięknieje. Po zjazdach często wracamy do tych miejsc z naszymi rodzinami - podkreśliła Krystyna Szaraniec, honorowa prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, była dyrektorka Teatru Śląskiego w Katowicach.

Dodała, że spotkanie 13 marca to finał całorocznej działalności. - Spotykamy się w swoich regionach, w większych i mniejszych grupach, chodzimy razem do teatru, kina, wyjeżdżamy na weekendowe wycieczki. Pomagamy koleżankom w potrzebie, wspieramy się, bo żadna Krystyna nie powinna nigdy zostać ze swoimi problemami sama - zaznaczyła Szaraniec.

W tym roku zjazd odbywa się pod hasłem "Warmia i Mazury, skarbem kultury". Nawiązuje ono do obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Krysie, w zależności od zainteresowań, spędzą razem od dwóch do czterech dni. Program pobytu pań, które same pokrywają koszty, wypełniony będzie zwiedzaniem regionu i wydarzeniami artystycznymi. Przyjadą Krystyny z całej Polski oraz z zagranicy.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, które organizuje coroczne zjazdy, jest apolityczne, działa społecznie, wspierając różne formy edukacji kobiet oraz działalności kulturalnej i charytatywnej. (fot. Facebook/Krystyna Świerkot)
Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, które organizuje coroczne zjazdy, jest apolityczne, działa społecznie, wspierając różne formy edukacji kobiet oraz działalności kulturalnej i charytatywnej. (fot. Facebook/Krystyna Świerkot)

Uroczysta Kolacja Imieninowa odbędzie się w poniedziałek w olsztyńskim Hotelu Omega. Atrakcją wieczoru będzie występ piosenkarek: Krystyny Giżowskiej i Krystyny Świąteckiej wraz z Zespołem Czerwony Tulipan. Imprezę poprowadzi, jak co roku charytatywnie, znany showman Irek Bieleninik.

We wtorek, 13 marca, w dniu imienin, Krystyny zwiedzą Olsztyn. O godz. 12.30 z placu Jana Pawła II przemaszerują w barwnym korowodzie w towarzystwie orkiestry na Rynek Starego Miasta, gdzie przywitają je władze miasta, regionu i zaproszeni goście.

Tradycyjnie o 13.13 odegrany zostanie hejnał Krystyn. Przewidziany jest także występ Kapeli Jakubowej. Tego dnia wyjątkowy Koncert Imieninowy przygotowała też Filharmonia Warmińsko-Mazurska. Przed nim odbędzie się spotkanie z Kobietą Sukcesu, olsztynianką Izabelą Trojanowską.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek, które organizuje coroczne zjazdy, jest apolityczne, działa społecznie, wspierając różne formy edukacji kobiet oraz działalności kulturalnej i charytatywnej. Krystyny uczestniczą m.in. w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Wspierają katowickie Hospicjum Cordis.

Ogólnopolskie Zjazdy Krystyn odbywały się do tej pory m.in. w Toruniu, Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Kielcach i Sopocie. Inicjatywa zrodziła się 20 lat temu. Ówczesna redaktor Polskiego Radia Katowice Krystyna Bochenek prowadziła cykl rozmów ze znanymi Krystynami. Z rozmów tych powstała książka pt. "Jak Krystyna z Krystyną" i zrodził się pomysł corocznych ogólnopolskich spotkań, które odbywają się w coraz to innym mieście z innym, adekwatnym do miejsca, hasłem.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!