Partnerzy portalu

Za złotówkę do muzeum i teatru. W ofercie 26 instytucji

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 16 maja 2022 - 17:29
"Za złotówkę do muzeum i teatru" - program pod takim hasłem został zainaugurowany w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Akcja umożliwi uczniom z Mazowsza zwiedzanie instytucji kultury w regionie za symboliczną złotówkę. W ofercie jest 26 takich instytucji.
  • Szkoły zainteresowane udziałem powinny wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Łącznie oferta zawiera 26 takich instytucji na Mazowszu.
  • Głównie są to teatry i muzea. Na liście znajdują się także: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, Warszawska Opera Kameralna w Warszawie i Mazowiecki Instytut Kultury.
  • Ideą programu jest upowszechnienie dziedzictwa kulturowego Mazowsza oraz zachęcenie młodzieży z Mazowsza do odwiedzania muzeów i teatrów.
  • Jesteś nauczycielem lub udzielasz korepetycji? Zarejestruj się na nauczeni.pl i zarabiaj!

Do udziału w programie władze Mazowsza zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkoły zainteresowane udziałem powinny wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Łącznie oferta zawiera 26 takich instytucji na Mazowszu. Głównie są to teatry i muzea. Na liście znajdują się także: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, Warszawska Opera Kameralna w Warszawie i Mazowiecki Instytut Kultury. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury. Zarząd województwa na realizację programu przeznaczył 6 milionów złotych.

Pomysłodawcą programu jest przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski. "Naszą rolą jest edukować, pokazywać mazowiecką kulturę i nasze tradycje najmłodszym Mazowszanom, stąd ta inicjatywa. Liczymy, że spotka się z dużym zainteresowaniem szkół i wielu uczniów skorzysta z bogatej oferty marszałkowskich instytucji" - wskazał Ludwik Rakowski.

Ideą programu jest upowszechnienie dziedzictwa kulturowego Mazowsza oraz zachęcenie młodzieży z Mazowsza do odwiedzania muzeów i teatrów. "Niedawno przekazaliśmy, że można nie wychodząc z domu odwiedzić radomski skansen lub zobaczyć zbiory warszawskiego muzeum etnograficznego, a dziś dajemy możliwość aktywnego uczestnictwa w kulturze, już na żywo, za symboliczną złotówkę" - wskazał marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. "Ten program to również pomoc dla mazowieckich uczniów, którzy z powodów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zwiedzanie muzeów czy chodzenie do teatru" - podkreśla marszałek Adam Struzik. Do udziału w programie "Za złotówkę do muzeum i teatru" zachęca także wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. "Po raz pierwszy muzea i inne instytucje kultury jak teatry są dostępne dla dzieci i młodzieży na Mazowszu za złotówkę. Zapraszamy całe Mazowsze" - powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Z programem wiąże duże nadzieje dyrektor Muzeum Sportu i Transportu w Warszawie Sławomir Majcher. "Nasze muzeum rocznie odwiedza ponad 20 tys. uczniów, z czego większość to dzieci i młodzież spoza Mazowsza. Wierzę w to, że teraz to się zmieni i najmłodsi z naszego regionu odkryją to miejsce i lepiej poznają kulturę i dziedzictwo sportowe i turystyczne" - wskazał Sławomir Majcher.

Inauguracja programu "Za złotówkę do muzeum i teatru" odbyła się w poniedziałek rano w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Program umożliwia uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza zwiedzania marszałkowskich instytucji kultury za symboliczną złotówkę.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!