Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Zeskanuj kod i zwiedzaj stolicę

  • PAP
  • 22 lutego 2012 - 18:02
Historię i powstańcze fotografie wybranych punktów stolicy związanych ze zrywem będzie można poznać dzięki wielkoformatowym plakatom z fotokodami, które od środy znajdą się w ponad 40 miejscach miasta. To część kampanii Muzeum Powstania Warszawskiego.
- W ramach kampanii outdoorowej na przystankach autobusowych i tramwajowych w rejonach miasta związanych z historią Powstania znajdą się wielkoformatowe plakaty z fotokodami. Po zeskanowaniu ich telefonem komórkowym z zainstalowaną pobraną bezpłatnie specjalną aplikacją, przekierują na strony, gdzie będzie można poznać historię i zobaczyć zdjęcia tych miejsce z okresu zrywu. Fotokody umieszczono w miejscach związanych z historią Warszawy, w terenie Śródmieścia, Starego Miasta, obszaru dawnego getta i pl. Wilsona. Akcja potrwa do 15 marca - opowiadał podczas środowego spotkania prasowego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jedno z miejsc, w których umieszczono fotokody znalazło się koło przystanku naprzeciwko głównego wejścia do Uniwersytetu Warszawskiego. W wydarzeniach, które można poznać po zeskanowaniu fotokodu, związanych z atakiem na teren uczelni uczestniczył biorący udział w spotkaniu powstaniec warszawski i prezes byłych żołnierzy Zgrupowania "Krybar" Wiesław Gniazdowski.

- 23 sierpnia 1944 roku nastąpił zmasowany atak naszych oddziałów na punkty oporu niemieckiego na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, w kościele św. Krzyża i w budynku następnym, gdzie była komenda policji granatowej obsadzona przez Niemców. Po walkach trwających od 4 do 6 rano zdobyliśmy kościół. Walcząc o uniwersytet próbowaliśmy wysadzić bramę, która była jednak tak silnie osadzona, że oparła się wybuchowi. 20 naszych kolegów pieszo musiało forsować teren uczelni i doszli prawie do gmachu starej biblioteki, gdzie zostali zatrzymani niemieckim kontrnatarciem. Nie powiodło się ono na szczęście Niemcom, ponieważ w ciemności nie mieli rozeznania jak dobrze jesteśmy uzbrojeni. W sumie wtedy w walkach zginęło lub zostało rannych ok. 20 Niemców - opowiadał Gniazdowski.

Kampania outdoorowa promuje także najnowsze wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego - film "Miasto ruin" wydany na płycie blu-ray. Jak przypomina kierownik sekcji historycznej Muzeum i szef projektu "Miasto ruin" Piotr Śliwowski, jest to "bezprecedensowa, pierwsza na świecie" próba zrekonstruowania przy pomocy najnowocześniejszych technologii Warszawy zniszczonej po II wojnie.

- Pokazaliśmy jej panoramę, jaką moglibyśmy zobaczyć z przelatującego samolotu w 1945 roku. Dzięki temu filmowi możemy sobie w pełni uświadomić i zobaczyć jak bardzo stolica była zniszczona. Z powodu ograniczeń technologicznych nie udało nam się opublikować filmu z formacie DVD. By oddać wysoką jakość materiału potrzebny był format blu-ray - podkreślił Śliwowski.

Jak dodaje dyrektor Muzeum, format blu-ray daje m.in. możliwość edytowania ekranu i powiększania szczegółów nawet dziesięciokrotnie bez utraty jakości obrazu.

- Po raz pierwszy będzie też można obejrzeć trasę, którą przeleciał samolot. Wydaliśmy film w takiej formie, żeby można było także poznać wszelkie informacje topograficzne. Opakowanie zawiera również kopię notatnika pilota lecącego nad Warszawą, co daje możliwość szczegółowego prześledzenia wszystkich punktów miasta, które z taką pieczołowitością odtworzyliśmy na filmie - zaznaczył Ołdakowski.

Wydawnictwo jest dostępne w wybranych księgarniach i sklepie w Muzeum Powstania Warszawskiego.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!