Partnerzy portalu

100 mln zł na wycieczki dla uczniów. Nabór wniosków do programu już w marcu

100 mln zł na wycieczki dla uczniów. Nabór wniosków do programu już w marcu
Przemysław Czarnek (fot. PAP/Mateusz Marek)
1 marca 2022 r. ruszy nabór wniosków w ramach programu "Poznaj Polskę". W tym roku na wycieczki dla dzieci i młodzieży przeznaczymy 100 mln zł – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
 • Dzięki programowi "Poznaj Polskę" szkoły mogą otrzymać dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Od 1 marca 2022 r. ruszy nowy nabór wniosków do programu.
 • W tym roku przeznaczymy 100 mln zł na wycieczki dla dzieci i młodzieży, z czego pierwsze 50 mln zł będzie uruchomione od 1 marca, z przeznaczeniem na wiosnę tego roku, do zakończenia zajęć dydaktycznych. Kolejne 50 mln zł uruchomimy na jesieni 2022 r. - powiedział Przemysław Czarnek.
 • Środki będą podzielone proporcjonalnie do liczby uczniów w danym województwie. W ramach jednodniowej wycieczki należy zwiedzić przynajmniej dwa punkty edukacyjne, cztery - w ramach dwudniowej i sześć - podczas wycieczki trzydniowej.

Minister Czarnek wziął udział w konferencji prasowej poświęconej programowi "Poznaj Polskę". W jego ramach szkoły mogły otrzymać dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli, a także wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego.

Nabór wniosków do programu w marcu

Minister edukacji i nauki poinformował, że w ramach programu w 2021 r. zorganizowano prawie 5 tys. wycieczek szkolnych. Łącznie wzięło w nich udział 215 tys. uczniów.

"Najchętniej odwiedzane miejsca to woj. małopolskie, podkarpackie, śląskie, mazowieckie i pomorskie. Ale we wszystkich innych województwach również te wycieczki się odbywały" - mówił Czarnek. Podkreślił, że najchętniej uczniowie odwiedzali Warszawę, a w niej Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Postania Warszawskiego i Zamek Królewski.

Poinformował, że całkowity koszt realizacji programu wyniósł 50 mln zł, z czego 35 mln pochodziło z budżetu MEiN. Średni koszt wycieczki to nieco ponad 10 tys. zł.

Czarnek poinformował, że od 1 marca 2022 r. ruszy nowy nabór wniosków do programu. "Ogłaszamy również, że w tym roku przeznaczymy 100 mln zł na wycieczki dla dzieci i młodzieży, z czego pierwsze 50 mln zł będzie uruchomione od 1 marca, z przeznaczeniem na wiosnę tego roku, do zakończenia zajęć dydaktycznych. Kolejne 50 mln zł uruchomimy na jesieni 2022 r." - mówił.

Podział środków dla województw

Szef resortu powiedział, że wprowadzono zmiany dotyczące przyznawania środków - będą one podzielone proporcjonalnie do liczby uczniów w danym województwie. "Tak, żeby ten podział środków w całej Polsce był sprawiedliwy i żeby dostępność do tych środków była taka sama dla dzieci i młodzieży w każdym województwie w Polsce" - dodał.

Zaznaczył, że w ramach jednodniowej wycieczki należy zwiedzić przynajmniej dwa punkty edukacyjne, cztery - w ramach dwudniowej i sześć - podczas wycieczki trzydniowej.

W ramach Poznaj Polskę dofinansowaniu w 80 proc. podlegają wycieczki jednodniowe - do 5 tys. zł, dwudniowe - do 10 tys. zł i trzydniowe - do 15 tys. zł. Wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 150 zł na dobę.

Nabór wniosków do pilotażowego programu ruszył 6 września ub. r. Cieszył się on tak dużym zainteresowaniem, że przeprowadzono dwa dodatkowe nabory.

TAGI
KOMENTARZE19

 • Doradca metodyczny 2022-02-19 14:48:00
  Do obserwator: kolejny wpis kopiuj wklej w różnych tematach, tylko nick się zmienia. Oczywiste jest, że napisała to osoba CHORA NA WYSOKĄ KONFLIKTOWOŚĆ SPOŁECZNĄ.
 • fakty 2022-02-19 12:13:28
  Do obserwator: lekarze, wojskowi, posłowie itp to inna kasta a nauczycie no cóż minimalna krajowa wystarczy a jak nie odpowiada to do widzenia i już
 • obserwator 2022-02-19 10:36:12
  CZYYYYYY lekarz w ramach ETATU ma dyżury w szpitalu czy ma płacone osobno za dyżury?????nauczyciel za pensje w ramach etatu robi wszystko, sprząta sale przed egzaminami, ustawia stoły i krzesła, drukuje całą dokumentacje w domu na swoim papierze 10000 stron, jeździ na wycieczki ,

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!