Nowe stawki egzaminatorów już obowiązują. Matura 2023 - tyle można zarobić

W maju tego roku do egzaminów maturalnych przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową.
Konsekwencją wdrożenia nowej podstawy programowej jest egzamin maturalny w nowej formule, dlatego konieczne było podniesienie stawek wynagrodzenia egzaminatorów części pisemnej egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym ze względu na zwiększenie liczby zadań otwartych, wymagających samodzielnego sformułowania odpowiedzi przez zdającego.
Wysokość stawek wynagrodzenia egzaminatorów, zgodnie ustawą o systemie oświaty, określana jest w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym.
W lutym tego roku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, podnoszącą od 1 stycznia br. wysokość stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego, a także rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
Wynagrodzenie za część pisemną egzaminu maturalnego z języka polskiego poziom podstawowy - część testowa wynosiła 0,270 proc. stawki, teraz będzie to 0,335 proc. stawki, z kolei wypracowanie wynosiło 0,653 proc. stawki, teraz będzie to 0,815 proc. stawki.
Za część pisemną egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym egzaminator do tej pory mógł liczyć na 0,386 proc. stawki, a teraz będzie to 0,500 proc. stawki.
Zobacz pełną listę zmian:

Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.