Partnerzy portalu

Wolne tak, ale nie "z urzędu". W czasie przerwy świątecznej szkoły mogą pracować

Wolne tak, ale nie "z urzędu". W czasie przerwy świątecznej szkoły mogą pracować
Dla wielu szkół prowadzenie zajęć opiekuńczych w czasie przerwy okołoświątecznej to obowiązek, ale lepiej jest gdy rodzice wcześniej określą swoje potrzeby w tym zakresie (fot. Shutterstock).
Już tylko kilka dni dzieli nas od Świąt Wielkanocnych. Dla dzieci to już godziny, bowiem od czwartku 6 kwietnia zaczynają przerwę świąteczną, która potrwa do 11. To przerwa od zajęć wychowawczo-dydaktycznych, natomiast zajęcia opiekuńcze mogą być w tym czasie prowadzone.
 • Przerwa okołoświąteczna oznacza dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych.
 • Wiele szkół będzie jednak w tym czasie prowadziło zajęcia opiekuńcze.
 • To zależy od zapotrzebowania na takie zajęcia zgłoszonego przez rodziców.

To, czy w czasie przerwy świątecznej zajęcia w szkole będą prowadzone zależy od dyrektora szkoły i jego oglądu sytuacji. Jeśli uzna on, że istnieje taka potrzeba - może zarządzić zajęcia opiekuńcze w szkole. Dyrektor szkoły podejmuje taką decyzję po zasięgnięciu opinii rodziców, czy takie zapotrzebowanie w ogóle istnieje. I dotyczy to zarówno czwartku i piątku (6-7 kwietnia) przed świętami, jak i wtorku (11 kwietnia) po świętach.

Rodzice powinni powiadomić szkołę o potrzebie przeprowadzenia zajęć opiekuńczych

- Jako dyrektorzy szkół podstawowych jesteśmy zobligowani, żeby w sytuacji braku zajęć dydaktycznych, wprowadzać dyżury świetlicowe i zapewnić opiekę dla dzieci najmłodszych oraz tak jak w przypadku naszej szkoły z klas specjalnych. Dlatego zawsze w czasie przerw okołoświątecznych czy innych dni wolnych od zajęć dydaktycznych, nawet w czasie egzaminów klas ósmych, kiedy całą szkołę zamykamy, jest ona dostępna dla dzieci - mówi Joanna Skopińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 330 w Warszawie

W praktyce odbywa się to w ten sposób, że nauczyciele pytają rodziców o to, czy chcą przyprowadzić dziecko do szkoły. Joanna Skopińska podkreśla jednak, że nauczyciele dyżurują nawet wtedy, gdy rodzice na takie pytania nie odpowiedzą. 

- Szkoła musi być otwarta, bo rodzice nie mają obowiązku zgłaszać dziecka wcześniej. Mogę o to prosić, tym bardziej, że to się wiąże z zapewnieniem wyżywienia dla dziecka, choć czasami liczba zgłoszonych uczniów jest tak mała, że nie opłaca się kuchni ściągać do pracy i wtedy sygnalizujemy rodzicom konieczność zaopatrzenia dziecka z suchy prowiant. Dlatego w te dni informujemy rodziców, że przyjmujemy dzieci do godz. 9.00, bo to jest kwestia tych posiłków i liczby dyżurujących nauczycieli, ale jeżeli dziecko przyjdzie później, też je przyjmujemy. Zawsze się trafi na jednym czy na drugim dyżurze jedno czy dwoje dzieci, które nie zostały zgłoszone - mówi.  

Szkoły zapewnią dyżury nauczycieli, ale rzecz nie jest pewna

Zapewne wiele szkół tak właśnie robi i uruchamia dyżury nauczycieli mimo braku zgłoszeń ze strony rodziców, ale praktyka wskazuje, by nie liczyć zbytnio na to, że nauczyciele będą trwać na posterunku przez cały dzień, czekając aż ktoś dziecko do szkoły przyprowadzi.

Poza tym to, czy wobec braku jakiegokolwiek zainteresowania szkoła będzie dyżurowała, jest kwestią mocno dyskusyjną.

Zdaniem specjalistów szkoła nie ma obowiązku pełnienia funkcji opiekuńczej w czasie przerwy okołoświątecznej. Bo - po pierwsze - ta kwestia nie została uregulowana w rozporządzeniu w tej sprawie (publikujemy je w załączeniu), natomiast - po drugie - z innych przepisów nie da się wywieść, że przerwa świąteczna generuje automatycznie konieczność zapewnienia zajęć opiekuńczych przez szkołę.

Nie zmienia to faktu, że przerwa świąteczna nie jest urlopem dla nauczyciela i dyrektor może go wezwać do organizacji zajęć wychowawczo opiekuńczych.

Przedszkola będą pracować, chociaż i tu mogą pojawić się niespodzianki

Zupełnie inaczej jest, gdy chodzi o pracę przedszkoli - te, jako placówki nieferyjne, pracują w czasie ferii i dni wolnych od zajęć dydaktycznych. Wyjątkiem są tu przedszkola i punkty przedszkolne, na których zamknięcie w czasie okołoświątecznym zgodzi się organ prowadzący. Organ zrobi to jednak dopiero po otrzymaniu wniosku dyrektora placówki oraz rady przedszkola (a gdy jej nie powołano - rady rodziców) w tej sprawie.

Warto zaznaczyć, że zarówno nauczyciele pracujący w dni wolne (nie w święta) w czasie przerwy świątecznej, jak i nauczyciele przedszkoli nie otrzymują za ten czas pracy dodatkowego wynagrodzenia.

DO POBRANIA
Rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego.pdf
102.44 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE77

 • Jajko 2023-04-07 15:18:30
  Do Sylwiosna: ale mają za to zaplacone. Niech zapierd**alaja
 • Iagsbsmdk 2023-04-07 15:16:52
  Do j0za: po co mam tam pracować?Zeby mowiono o mnie to co o was? Ze nie potraficie niz w życiu robić to poszliście to szkoły dzieci uczyć? 5lat studiow, liczne kursy, mam honor. Roszczeniowe darmozjady.
 • j0za 2023-04-07 11:16:32
  Sam jesteś darmozjadem i nierobem. Kto Ci broni iść do pracy jako nauczyciel. Jeżeli tam jest tak kolorowo to zapraszam czereśniaku.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!